Organik solvent infüzyon tekniği ile tohuma uygulanan Thiram'ın şeker pancarı kök yanıklığı etmeni Pleospora betae' ya karşı etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of Thiram applied to seed with organic solvent infusion technique on sugar beet root rot pathogen Pleospora betae
  1. Tez No: 850978
  2. Yazar: MÜNEVVER KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Şeker pancarı (Beta vulgaris var. saccharifera), dünya şeker pancarı üretiminin önemli bir kısmını sağlayan ve Türkiye'deki çiftçiler için önemli bir gelir kaynağı olan bir endüstri bitkisidir. Pleospora betae şeker pancarı bitkilerinde tohumla taşınan ve zarara sebep olan önemli bir patojendir. Türkiye'de hastalığın mücadelesinde 400g/100 kg tohum oranında Thiram kullanılması önerilmektedir. Ancak, tohum enfeksiyon oranının yüksek olması ve derin enfeksiyonlar hastalığın mücadelesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada P. betae'nin neden olduğu tohum enfeksiyonlarını önlemede organik solvent infusion tekniği ile Aranka ve Terranova çeşidi tohumlarda asetonla birlikte uygulanan Thiram'ın etkinliği araştırılmıştır. Nemli hücre denemelerinde %70 ve %99 oranında asetonun tohumlarda önemli çimlenme kaybına neden olmadığı görülmüştür. Asetonla birlikte thiram uygulamalarında çimlenme oranında önemli bir değişim görülmezken, tohum üzerinde hastalık etmeninin gelişimi önemli oranda azalmasına rağmen tamamen engellenememiştir. Saksılarda yapılan denemelerde, hastalık oranı yüksek Aranka cv. tohumlarında %70 aseton ile birlikte thiram uygulaması çıkış oranında önemli azalmalara neden olurken, çıkış yapan bitkilerde hastalık oranı önemli oranda azalmıştır. Bulaşıklık oranı daha düşük olan Terranova cv. tohumlarında ise çimlenme oranında büyük değişimler görülmemiştir. Ayrıca bu çalışmada Penthiopyrad (125 ve 250 ml /100kg), ve Fluxapyroxad (75ve150ml/100kg) adlı fungisitlerin tohumlara uygulandığında nemli hücre denemelerinde tohum üzerinde hastalık gelişimini önemli oranda azaltmasına rağmen, saksı denemelerinde hastalık üzerinde önemli bir engelleyici etki göstermediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Şeker pancarı (Beta vulgaris var. saccharifera), a major industrial crop contributing significantly to global sugar beet production and serving as a crucial source of income for farmers in Turkey. Pleospora betae is a significant pathogen transmitted through seeds, causing damage to sugar beet plants. In Turkey, the recommended approach to combat the disease involves the use of Thiram at a rate of 400g/100 kg of seeds. However, the high rate of seed infection and deep-seated infections pose challenges to disease management. This study investigates the effectiveness of Thiram applied with acetone using the organic solvent infusion technique to prevent seed infections caused by P. betae in Aranka and Terranova varieties. Moist chamber tests revealed that acetone at rates of 70% and 99% did not cause significant germination loss in seeds. While no significant changes were observed in germination rates with Thiram applications in conjunction with acetone, the development of the pathogen on the seeds was significantly reduced, though not entirely prevented. Experiments conducted in pots showed that the application of Thiram with 70% acetone caused significant reductions in emergence rates in high-disease Aranka cv. seeds, leading to a substantial decrease in disease incidence in emerging plants. However, in Terranova cv. seeds with a lower infection rate, no significant changes in germination rates were observed. Furthermore, the study explored the application of fungicides Penthiopyrad (125 and 250 ml/100kg) and Fluxapyroxad (75 and 150 ml/100kg) to seeds. While these fungicides significantly reduced disease development on seeds in moist chamber tests, they did not exhibit a significant inhibitory effect on disease in pot experiments.