Çocuk ve ergenlerde yıkıcı duygudurumu düzenleyememe bozukluğu ile majör depresif bozukluğun klinik, mizaç ve uyku özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical, temperamental, and sleep characteristics between disruptive mood dysregulation disorder and major depressive disorder in children and adolescents
- Tez No: 850989
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Amaç: Yıkıcı duygudurumu düzenleyememe bozukluğu (YDDB) tanısı konmuş 6-18 yaş arası çocuk ve ergenlerin klinik özellikleri, mizaç ve karakter özellikleri, ek tanıları, ilaç kullanımları ve uyku kalitelerinin incelenmesi ve majör depresif bozukluk (MDB) tanılı olgularla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğine 12 aylık süre içerisinde ayaktan başvuran K-SADS PL değerlendirmesi sonucunda YDDB tanısı konmuş 106 ve MDB tanısı konmuş 127 olgu dahil edilmiştir. Olguların değerlendirilmesi için Çocuklar için Mizaç ve Karakter Envanteri, Pittsburgh Uyku Kalitesi Envanteri, Epworth Uykululuk Skalası, Güçler ve Güçlükler Çocuk Formu ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği; ebeveynleri için ise sosyodemografik form ve Güçler ve Güçlükler Ebeveyn Formu kullanılmıştır. Bulgular: YDDB grubunun yaş ortalaması 14.5 ± 2.09 iken, MDB grubunun 15.0 ± 1,56 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to investigate the clinical characteristics, temperament and character features, comorbidities, medication use, and sleep quality of children and adolescents aged between 6-18 diagnosed with Disruptive Mood Dysregulation Disorder (DMDD) and compare them with cases diagnosed with Major Depressive Disorder (MDD). Material and Methods: The study included 106 cases diagnosed with DMDD and 127 cases diagnosed with MDD who presented to the child and adolescent psychiatry outpatient clinic within an 12-month period based on the K-SADS PL assessment. For the evaluation of cases, the Children's Temperament and Character Inventory, Pittsburgh Sleep Quality Index, Epworth Sleepiness Scale, Strengths and Difficulties Child Form, and Children's Depression Rating Scale for children; and sociodemographic form and Strengths and Difficulties Parent Form for parents were used. Results: The mean age of the DMDD group was 14.5 ± 2.09, while it was determined as 15.0 ± 1.56 for the MDD group.