Non-associative quantum mechanics and jordan algebras
Birleşmeli olmayan kuantum mekaniği ve jordan cebirleri
- Tez No: 850997
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde harmonik potansiyel etkisindeki değişmeli olmayan Landau probleminin Jordan cebirsel formülasyonu sunulmuştur. Bunun için kuantum mekaniğinin yeni bir Hilbert uzayı formülasyonu ortaya atılmıştır. Bu yaklaşım kullanılarak değişmeli olmayan Landau problemine karşılık gelen Hilbert uzayı oluşturulmuştur. Daha sonra değişmeli olmayan parametreler birleştirici işlem cinsinden Jordan cebirleri nezninde tanımlanmıştır. Bu problemden ortaya cıkan saf durumlar ve yoğunluk matrisleri de karakterize edilmiştir. Bu kuram bizi eldeki problemin durum vektörleri cinsinden Jordan-Schrödinger zaman evrimi denklemine götürmüştür.
Özet (Çeviri)
We present a Jordan algebraic formulation of the non-commutative Landau problem coupled to a harmonic potential. To achieve this, we use a new formulation of the Hilbert space version of quantum mechanics. Using this construction, the Hilbert space corresponding to the non-commutative Landau problem is obtained. For that problem, non-commutative parameters are described in terms of an associator in the Jordan algebraic setting. Pure states and density matrices arising from this problem are characterized. This in turn leads us to the Jordan-Schrödinger time-evolution equation for the state vectors for this specific problem.