Haberleşme sistemlerinde dalgaboyu bölmeli çoklama sistemlerinin analizi
Analyses of wavelength divison multiplexer systems in telecummunication systems
  1. Tez No: 85100
  2. Yazar: MEHMET AVNİ TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI, PROF. DR. METİN YÜCEL, YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Dalgaboyu Bölmeli Çoklama Sisteminin analizinin yapılmaya çalışıldığı bu tezde sistemin özellikleri ve uygulama alanları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan yöntemler ise dünyada bu sistemin çalışma alanları olarak kapsadığı yer ve önem ile teknolojisinin getirdiği avantajlar olarak ele alınmıştır. Ayrıca ülkemiz için bu sistemin alt yapısının nasıl bir şekilde oluşturulmaya çalışıldığı ve uygulanabilirlik olarak mevcut sistemlerle entegre olabilme durumuda gözlenmiştir. Bu çalışma sonucunda mevcut fiber optik kablo ve sistemleri kullanarak bir omurga şebeke oluşturulmaya çalışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research work in which Wavelength Divison Multiplexer system is tried to be analyzed, explores this system and applications areas. The methods in this work is handled as the importance and the working areas of the system around the world and the technological advantages of it. Also in our country, the substructure of this system which will be formed and the application of integration of existing systems are examined. At the end of this researh, the backbone network is try to be formed by using the existing fiber optics cables and systems. Xlll