Operatör katsayılı diferansiyel operatörlerin ağırlıklı izinin ve düzenli izinin incelenmesi
Investigating the weighted and regular traces of operator coefficient differential operators
  1. Tez No: 85099
  2. Yazar: AKIN TAŞDİZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EHLİMAN ADIGÖZELOV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET H ayrılabilir bir Hilbert uzayı, Q da R“ Öklit uzayının ölçülebilir bir alt kümesi olsun. H uzayında iç çarpımı (.,. ), normu da |. | ile gösterelim. Q kümesinde tanımlı, değerleri H uzayına ait olan kuvvetli ölçülebilir ve JQ||f(x)|2dx koşulunu sağlayan f fonksiyonlarının kümesini H} = L2 (H;Q) ile gösterelim. Ht e ait herhangi iki f(x) ve g(x) fonksiyonlarının iç çarpımı (f,g)Hı=JQ(f(x),g(x))dx şeklinde tanımlanırsa, H! kümesi ayrılabilir bir Hilbert uzayı oluşturur. ”Operatör katsayılı diferansiyel operatörlerin ağırlıklı izinin ve düzenli izinin incelenmesi“ adlı bu tez çalışması iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ana bölümde Hx = L2 (KİR3) uzayında 3 d ( ^ \ du K ÖXİJ + Q(x)u diferansiyel ifadesi ile oluşturulan kendine eş L operatörünün ağırlıklı izi için asimtotik formül bulunmuştur. İkinci ana bölümde Hj =L2(H;[o,7ü]) uzayında £(y) = -y”+ Q(x)y diferansiyel ifadesi ve y'(0) = y'(K) = 0 sınır koşulu ile oluşturulan L operatörünün spektrumu incelenmiş ve düzenli izi için formül bulunmuştur. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Let H be a separable Hubert space and Q a measurable subset of the Rn Euclidean space. Denote by (.,. ) and |. || the inner products and norms in H space. Let H!=L2(H;Q) be the set of functions f that are defined in Q »strongly measurable in H space and that meet the condition Ulfoolfd^00 If we define the inner product of two functions f(x) and g(x), elements of Hj, as (f,g)H]=jQ(f(x),g(x))dx the set Ht is a separable Hilbert space. This thesis,“Investigating the weighted and regular traces of operator coefficient differential operators”is composed of two main parts. The first main part, an asymptotic formula is found for the weighted trace of the self adjoint L operator that is formed by the differential form