Otto motorlarında yanmadaki kararsızlıkların araştırılması ve incelenmesi
The Investigations of cycle to cycle variations in spark ignition engines
  1. Tez No: 85102
  2. Yazar: SÜLEYMAN TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu tezde, tek silindirli buji ateşlemeli bir motorda meydana gelen maksimum basınçtaki çevrimsel değişimler, buji tırnak aralığı ve buji tırnak aralığının üst ölü noktaya göre uzaklığının bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Genel olarak buji ateşlemeli motorlardaki yanma çevrimden çevrime maksimum basınçta beklendiği gibi değişmektedir. Bu değişimler alev hızı ve yanma süresindeki değişimlere atfedilebilir. Bu çalışmada, ben her bir çevrimde maksimum basınçların standart sapmasını inceledim. Deneysel çalışmaların sonunda, değişim katsayısının hem buji tırnak aralığı ve hem de buji tırnak bölgesinin üst ölü noktadan uzaklaşması ile etkilendiği görülmüştür. Buji tırnak bölgesi ve üst ölü nokta arasındaki mesafe artarken, çevrimden çevrime değişimler bu bölgenin türbülanstan daha az etkilenmesinden dolayı azalmaktadır. Bununla birlikte, eğer buji tırnak aralığı 0.8 mm' den daha yüksek bir değere, örneğin 0.9 mm ya da 1.0 mm' ye alındığında benzer şekilde özellikle yüksek hızlarda çevrimsel değişimler düşmektedir. Xİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, cyclic variations in maximum pressure in a single cylinder spark - ignition engine have been determined as a function of the spark gap and spark gap location according to top dead centre. Typically, combustion in spark ignition engines varies appreciably from cycle to cycle in maximum pressure. These variations are associated with considerable variations in flame speed and combustion duration. Cyclic variations originate early in the burning period. In this study, I researched the standart deviations of the maximum pressures in individual cycles. At the end of the experimental studies, it has been shown that the coefficent of variations is being effected the spark gap and the spark gap location according to top dead centre. When the distance between spark gap and top dead centre increased, cycle - to - cycle variations decreased because of it is being less effected of turbulance. However, if spark gap is increased from 0.8 mm to 0.9 mm or 1.0 mm, cyclic variations is decreased especiallly at high engine speed. xm