Metaverse evreninin bazı ekonomik terimler açısından incelenmesi ve sektörler bazında etkileşimleri
Examination of the metaverse universe in terms of some economic terms and their interactions on the basis of sectors
- Tez No: 851041
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Dünya gündemi içerisinde her geçen gün hızla gelişmekte olan dijital platformlar son yıllarda toplumun ilgi odağı konumundadır. Sosyal yaşantı içerisinde insanlar ile etkileşim sağlamanın en önemli noktası haline gelmektedir. Bu durum kişilerin dijital platformlar içerisinde zamanlarının bir kısmını tüketmelerine sebep olmaktadır. İnsanların bu platformlara bağlı kalmaları, beraberinde platformlar içerisinde belirli istek ve taleplerini geliştirmektedir. Dolayısı ile bu istek ve taleplerin karşılanma düzeyi yaşantı içerisinde belirli bir denge noktasını oluşturmayı hedefleyecektir. Taleplerin karşılanma düzeyi bireylerin sosyal hayatlarına hitap eder iken her geçen gün artmakta olan internet kullanım oranları ile birlikte bireylerin yaşantıları içerisinde etkileşim gösterdikleri önemli ekonomik kavramların yeniden şekillenmesini sağlamaktadır. İnternetin varsayımsal yinelemesi olarak bilinen metaverse teriminin popülerliği kripto yatırımların artması, NFT satışlarının yüksek tutarda gerçekleşmesi ile birlikte yeni nesil başta olmak üzere bireylerin bu platformlara yönelmesi ileride oluşacak yeni bir ticaret pazarının habercisi konumuna gelmektedir. Günümüz ticaret algısının geleneksel ticaretten ayrılmasının beklendiği bu noktada geleneksel ticareti oluşturan mikroekonomik unsurların da geleneksel algı içerisinden ayrışması veya güncellenerek varlığını sürdürmesi oldukça önem taşımaktadır. Bu durum karşısında artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik gibi metaverse'nin oluşumunda etkili olacak birden fazla teknolojinin bir araya gelerek yapılacağı yeni pazaryerlerinin oluşumunda başlangıç düzeyde dikkat edilmesi gereken ekonomik gereklilikler ticari girişimler için hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital platforms, which are rapidly developing day by day within the world agenda, have been the focus of society's attention in recent years. It becomes the most important point of interacting with people in social life. This situation causes people to consume some of their time on digital platforms. People's adherence to these platforms also develops certain desires and demands within the platforms. Therefore, the level of satisfaction of these wishes and demands is expected to create a certain balance in life. While the level of meeting the demands appeals to the social lives of individuals, the increasing internet usage rates each day reshape the important economic concepts with which individuals interact in their lives. The popularity of the term metaverse, known as the hypothetical iteration of the internet, the increase in crypto investments, the high amount of NFT sales, and the tendency of individuals, especially the new generation, to turn to these platforms become a harbinger of a new trading market that will be formed in the future. At this point, where today's trade perception is expected to separate from traditional trade, it is very important that the microeconomic elements that make up traditional trade separate from the traditional perception or continue their existence by updating. In this situation, the economic requirements that should be taken into consideration at the initial level in the formation of new marketplaces, where multiple technologies that will be effective in the formation of the metaverse such as augmented reality and virtual reality, will come together, are of vital importance for commercial enterprises.