Augmenting bus factor analysis with visualization
Otobüs faktörü analizinin görselleştirme ile güçlendirilmesi
  1. Tez No: 851047
  2. Yazar: MUHAMMAD UMAIR AHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERAY TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
'Otobüs faktörü', 'kamyon faktörü' olarak da bilinir, bir yazılım projesinin ne kadar savunmasız olduğunu ölçen bir metriktir ve projenin durması için kaç kişinin projeden ayrılması gerektiğini belirler. Yazılım projeleri için otobüs faktörünü hesaplama üzerine mevcut araştırmalar bulunsa da, otobüs faktörünü görselleştirmek üzerine sınırlı çalışma vardır. Görsel olarak sunulan sayısal otobüs faktörü, karar vericilerin projedeki iş yükünü ve bilgi dağılımını yönetmelerine, ayrıca planlama ve işe alım kararlarında yardımcı olabileceğine inanıyoruz. Bu tezde, Git geçmişinden yararlanarak, yazılım projeleri için otobüs faktörü ve projeye katkılarını görselleştirmek için BFViz adlı bir araç geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu araç, etkileşimli gezilebilir bir ağaç haritası, filtreleme, bireysel katkı verileri ve katkıda bulunanın ayrılışı simülasyonu ile bir dosya tarayıcısı benzeri bir arayüz sunan bir web uygulamasıdır. Bu uygulama, dört kullanıcı değerlendirme turu ile doğrulanmıştır. Proje sahiplerinden ve mühendislik yöneticilerinden geliştiricilere kadar çeşitli kullanıcılar, üzerinde çalıştıkları açık kaynaklı bir projede aracı kullanarak görevleri tamamlamıştır. Kullanıcılardan, yarı yapılandırılmış bir mülakat ve özellik sıralama etkinliği kullanılarak geri bildirim alınmıştır. Görevlerin genel tamamlama oranı %79.55 olarak hesaplanmıştır. Tüm vaka çalışması katılımcıları, metin raporları yerine BFViz'i kullanılarak otobüs faktörü verilerini anlamayı tercih etmiştir. Ortalama sıralama ile en üst üç özellik, katkıda bulunanların listesi, dosya ve klasörlerin görselleştirmesi ve simülasyon modu olmuştur.
Özet (Çeviri)
'Bus factor', also known as 'truck factor', is a measure of how vulnerable a software project is based on the minimum number of people who would have to leave the project (be 'hit by a bus') for it to stall. There is existing research on how to calculate bus factor for software projects but limited work on visualizing the bus factor. We believe providing visualization along with conventionally provided numerical bus factor results will help decision-makers manage the workload and knowledge distribution across the project and also help in planning and hiring decisions. This thesis proposes, implements, and evaluates a tool named BFViz to visualize bus factor and contributions for software projects from pre-processed Git history. It is a web application that provides a file-browser-like interface with an interactively navigable treemap. Additionally, it has filename-based filtering, individual contribution data for files and folders, and simulation of contributor departure. The tool is validated with a round of four user evaluations where users, ranging from project owners and engineering managers to developers, complete tasks using the tool on an open-source project that they are involved in and provide feedback with a semi-structured interview and a feature ranking activity. The overall task completion rate for the tasks was 79.55%. All case study participants preferred BFViz over text reports to understand bus factor data. The top three features, by mean ranking, were the contributors' list, the files and folders' visualization, and the simulation mode.