İnsan plasentasında çift taraflı in vitro perfüzyon sisteminin kurulması ve denenmesi
  1. Tez No: 8511
  2. Yazar: MEHMET ALİ ONUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada insan plasentasının in vitro perfüzyonunu sağlayacak bir deney sistemi kurulmuş ve denenmiştir.Bu amaçla, 4 kısımdan okşan bir perfüzyon cihazı yapılmış ve bu cihazın yer aldığı bir perfüzyon sistemi düzenlenmiştir. Deneylerde, vajinal doğumlardan elde edilen plasentalar kullanılmıştır. Perfüzyon tüm plasentayla değil, bir kotiledonla yapılmıştır.Test maddesi olarak maternal tarafa antipirin eklenmiş ve 40 dakikalık perfüzyon süresince, bunun fetal tarafa geçişi izlenmiştir. Sonuçta, antipirinin plasentadan geçişinin fetal akış hızına bağımlı olduğu gözlenmiştir. Bulgular, kurulan perfüzyon sisteminin hatasız çalıştığını göstermiştir. Bu perfüzyon sistemi çeşitli ilaçların plasentadan geçiş mekanizmalarının incelenebileceği bir sistem olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
v SUMMARY In this study an experimental system is established and tested for in vitro perfusion of human placenta. For this purpose a 4-place perfusion apparatus is made and placed in a perfusion system. Experiments are performed with placenta obtained after vaginal delivery. Only a cotyiedon, instead of whole placenta, is perfused. Antipyrine is added to the maternal side and its transfer to the fetal side is observed during a 40 minute perfusion.As a result, a correlation between the placental transfer of antipyrine and 'the fetal flow rate is found. Based on the obtained results, this system is suggested as an appropiete one for investigating the placental transfer mechanisms of several drugs.