Doğal koşullarda culiseta longiareolata (macquart) ve culex laticinctus edwardsun biyolojisi
- Tez No: 8510
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BOŞGELMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada Çş. longıareolataÇMacg, ) ve C. laticinctus Edw. ;un yumurta inkübasyon süresi, yumurta açılma oranı, larva, pupa süreleri ve erginleşme oranları tespit edilmiş ve farklı besin koşullarında hayat tabloları düzenlenmiştir. Denemeler doğal koşullarda gerçekleştirilmiştir. Doğal koşullarda 9 Cs_. longiareolata'nın yumurta inkiibasyon süre si 2.04 ± 0.001 gün, yumurta açılma oranı % 88.93 olarak bulunmuştur. C. laticinctus 'un yumurta inkübasyon süresi 1.39 ± 0.01 gün» yumurta açılma oranı ise % 82.34 olarak tespit edilmiştir. Toplam erginleşme süresi, Cs. longiareolata'nın dişilerinde 22.70 ± 0.35 güns erkekle rinde 23.04 ± 0.34 gün 5 buna karşılık C. laticinctus °un dişilerinde 20.47 ± 0.29, erkeklerinde 21.29 ± 0.31 gün olarak belirlenmiştir. Her iki türün erginleşme oranları arasında % 108luk bir fark olduğu bulun muş, erginleşme oranları Cş_. longiareolata'da % 63.4, diğer türde % 53.4 olarak tespit edilmiştir. Değişik besin şartlarında denemeye alınan ve aç bırakılan her iki türün populasyonl arında dişi ve erkeklerin ömür uzunlukları sap tanınmıştır. Buna göre, C. laticinctus' da şekerli su fr süttozu ile beslenen dişilerin, sekerli su ile beslenen erkeklerin, Cş. longiareolata'da ise şekerli su * süttozu ile beslenen dişi ve erkeklerin diğer besin şartlarına göre daha uzun ömürlü olduğu tespit edilmiştir. Her iki türün aç bırakılan- dişi ve erkekleri arasında ömür uzunluğu bakımından fark bulunamamıştır. Değişik pH değerindeki sularda, larva, pupa süreleri ile toplam erginleşme süresi ve erginleşme oranları tespit edilmiş;- Cs. longiare- o! ata 'da 5.7, 6.08. 6.5, 7.7 pH değerlerinde erginleşme oranları sırasıyla % 65.4, 62.7, 64.7, 69.4; _C. laticinctus ! da ise aynı koşullarda bu oran % 62, 57.4, 69.4, 59.4 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this research, egg incubation periods, hatching rates, larval and pupal periods and rate of adult emergence Culiseta longiareolata (Macq.) and Çul ex laticinctus Edw. were studied. Life tables of Cs. longiareolata and Ç. laticinctus were established under different food conditions. All experiments were also performed under natural conditions. While the incubation period of Cs. longiareolata' s eggs was 2.04 ± 0.001 days and hatching rate was 88.93 %9 the incubation period of Ç. laticinctus' s eggs was found to be 1.39 ± 0.01 days and hatching rate was 82,34 % under natural conditions. Total developmental periods of Cs. longiareolata were 22.70 ± 0.35 days in females» 23.04 ± 0.34 days in males. On the other hands these periods were observed as 20.47 ± 0.29 days in females, 21.29 ± 0,31 days in the males of C. laticinctus. Rate of adult emergence was 69.4 % in C$. longiareolata and 53,4 % in C. laticinctus. Longevities of ihû females and males under different food conditions and starvation were studied in both species. The data obtained from this study showed that the longevity of the females fed with syrup * powdered milk and longevity of the males fed with syrup were longer than individuals exposed to other food conditions in C. laticinctus. The longevities of the females and males fed with syrup * powdered milk were found to be longer than individuals exposed to other food conditions. in.Cs, longiareolata. The longevity of starved males and females of both species does not differ significantly. The rate of adult emergence of Cş. longiareolata at pH 5.7, 6,08, 6.5, 7.7 is 65.4 %9 62,7 %, 64,7 % and 69.4 % while the rate of adult emergence of C. laticinctus is 62 %9 57.4 %t 69.4 % and 59.4 % respectively.