Erkek bireylerde konsantrik ve eksantrik egzersizlerin bazı miyokinler, anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörler üzerine etkisi
Effects of concentric and eccentric exercises on some myokines, angiogenic and antiangiogenic factors in men
  1. Tez No: 851166
  2. Yazar: MUSTAFA AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Anjiyogenez mevcut bulunan kapiller kan damarlarından yeni kan damarlarının oluşması demektir. Vücutta doğal olarak oluşan fizyolojik bir süreçtir (embriyogenezde, yara iyileşmesinde ve kadın üreme sisteminde) ancak patolojik olduğu birtakım durumlar (inflamatuar hastalıklarda, birtakım kanserlerde ve göz ile ilgili bazı hastalıklar) da olabilmektedir. Kanda bulunan anjiyojenik faktörler baskın olduğunda anjiyogenez meydana gelir, tersine kanda antianjiyojenik faktörler baskın olduğunda ise anjiyogenez baskılanır. Egzersiz de aktif kas içinde güçlü bir anjiyojenik uyarı üretir. Bizim de bu çalışmadaki amacımız konsantrik ve eksantrik egzersiz tiplerinin bireylerde anjiyojenik ve antianjiyojenik faktörlerle birlikte inflamasyon ve anjiyogenezle ilişkili miyokin değerlerine ve kas hasarı belirteçlerinden kreatin kinaz üzerine etkilerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda 24 gönüllü ile yapılan bu çalışmamızda konsantrik egzersiz (KE) grubu (n=11) ve eksantrik egzersiz (EE) grubu (n=13) olmak üzere iki egzersiz grubu oluşturuldu ve bu gruplara fizyoterapist eşliğinde 2 haftalık (6 seans) direnç egzersizi programı uygulandı. Çalışmaya katılan gönüllülerden 3 farklı zamanda (egzersize başlamadan önce=kontrol, ilk egzersiz seansından sonra=akut ve son egzersiz seansından sonra=kronik) kan örnekleri toplandı ve serum elde edildi. Bu serum örneklerinde VEGF, Anjiyopoietin-1, Endostatin, Trombospondin-1, IL-6 ve IL-8 düzeyleri ELISA yöntemiyle çalışıldı. CK düzeyleri de Floresans Akış Sitometrisi yöntemi ile ölçüldü. Çalışmamızın sonuçları değerlendirildiğinde anjiyojenik faktörlerden VEGF her iki grupta da zamana göre anlamlı derecede artış gösterirken, Anjiyopoietin-1 düzeyleri iki grupta da değişiklik göstermedi. İki değişken için de grup-zaman ilişkisi farklılık göstermedi. Antianjiyojenik faktörlerden endostatin düzeyleri EE grubunda zamana göre anlamlı artış gösterdi, KE grubunda değişim gözlenmedi; Trombospondin-1 ise her iki grupta da zamana göre azalış gösterdi. Her iki antianjiyojenik değişken için de grup-zaman ilişkisi farklılık göstermedi. Hem IL-6 hem de IL-8 her iki grupta da zamana göre anlamlı artış gösterdi ancak iki değişkende de gruplar arası farklılık yoktu. CK düzeyleri ise EE grubunda zamana göre anlamlı artış gösterdi, KE grubunda değişim olmadı. Ancak grup-zaman etkileşimi yine anlamlı değildi. Sonuç olarak anjiyojenik faktörler her iki grupta da benzer değişimler gösterdi, gruplar arası farklılık bulunmadı. Ancak anti-anjiyojenik faktörlerden olan Endostatinin sadece eksantrik egzersizle artması, anjiyogenezin modülasyonu için önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis means the formation of new blood vessels from existing capillary blood vessels. It is a physiological process that occurs naturally in the body (in embryogenesis, wound healing and the female reproductive system), but there may also be some conditions in which it is pathological (in inflammatory diseases, some cancers and some eye-related diseases). When angiogenic factors in the blood predominate, angiogenesis occurs; conversely, when antiangiogenic factors in the blood predominate, angiogenesis is suppressed. Exercise also produces a strong angiogenic stimulus within active muscle. Our aim in this study is to determine the effects of concentric and eccentric exercise types on angiogenic and antiangiogenic factors, myokine values related to inflammation and angiogenesis, and creatine kinase, one of the muscle damage markers, in individuals. For this purpose, in our study conducted with 24 volunteers, two exercise groups, concentric exercise (KE) group (n = 11) and eccentric exercise (EE) group (n = 13), were created and a 2-week (6 sessions) resistance exercise program was applied to these groups under the supervision of a physiotherapist. Blood samples were collected and serum was obtained from the volunteers participating in the study at 3 different times (before starting exercise = control, after the first exercise session = acute and after the last exercise session = chronic). VEGF, Angiopoietin-1, Endostatin, Thrombospondin-1, IL-6 and IL-8 levels in these serum samples were studied by ELISA method. CK levels were also measured by Fluorescence Flow Cytometry method. When the results of our study were evaluated, VEGF, one of the angiogenic factors, increased significantly over time in both groups, while Angiopoietin-1 levels did not change in either group. The group-time relationship did not differ for either variable. Endostatin levels, one of the antiangiogenic factors, showed a significant increase over time in the eccentric group, but no change was observed in the concentric group; Thrombospondin-1 decreased over time in both groups. The group-time relationship did not differ for either antiangiogenic variable. Both IL-6 and IL-8 showed significant increases over time in both groups, but there was no difference between groups in either variable. CK levels showed a significant increase over time in the eccentric group, but there was no change in the concentric group. However, the group-time interaction was again not significant. As a result, angiogenic factors showed similar changes in both groups, and no differences were found between the groups. However, the increase in Endostatin, one of the anti-angiogenic factors, only with eccentric exercise may be important for the modulation of angiogenesis.