Denizli ırkı horozların ötüş özellikleri
Crowing characteristics of Denizli breed roosers
  1. Tez No: 851176
  2. Yazar: HATEM ATABEY KALEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Denizli horozları renk ve görünümlerinin yanı sıra uzun ve ahenkli ötüşleri ile yetiştiriciliği yapılan Türkiye'ye has bir ırktır. Ancak ötüş özelliklerine ait bilgiler tecrübeye dayalı olduğundan, konu ile ilgili bilimsel veri bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu çalışma genel olarak horozlarda ses kayıt ve inceleme metotlarının belirlenmesi, özel olarak Denizli horozlarının ötüş özelliklerinin karakterize edilmesi ve ses parametrelerindeki varyasyon belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, 20 adet Denizli horozunun ötüş kaydı, ses izolasyonlu kabinlerde, aylık olarak 6 ay süreyle alınmış ve toplamda 4361 adet ses kaydı alınmış, 2469 adet kayıt analiz edilmiştir. Ötüşlerin karakterize edilmesinde, süre ve frekans ile alakalı değerler kullanılmıştır. Çalışmada Denizli horozların gün içerisindeki ötüşlerinin %70'ten fazlasını 03:00 ile 12:00 saatleri arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Denizli horozlarına ait kayıtlar içerisinde en uzun ötüş 28,49 saniye olarak gerçekleşmiş ve tüm veriler üzerinden ortalama ötüş uzunluğu 12,85±4,23 saniye olarak belirlenmiştir. Ötüşün bir ve ikinci heceleri arasındaki boşluk 0,48±0,35 saniye olarak ölçülmüştür. Ötüşün ilk iki hecesi için pik frekans değerleri 927,4±119,14 ve 898±113,73 Hz ve pik amplitüd değerleri ise 19,07±4,47 ve 13,82±3,53 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Denizli roosters are a breed unique to Turkey, which is bred with their long and harmonious crowing as well as their color and appearance. However, since the information about singing characteristics is based on experience, there is no scientific data on the subject. Therefore, this study was carried out in order to determine the sound recording and examination methods in roosters in general, to characterize the singing characteristics of Denizli roosters in particular and to determine the variation in sound parameters In the study, the crowing recordings of 20 Denizli roosters were recorded monthly in sound-insulated cabins for 6 months, and a total of 4361 voice recordings were taken and 2469 recordings were analyzed. Values related to duration and frequency were used to characterize the songs. In the study, it was determined that more than 70% of Denizli roosters' crowing during the day occurred between 03:00 and 12:00. The longest crowing in the records of Denizli roosters was 28.49 seconds, and the average crowing length based on all data was determined as 12.85±4.23 seconds. The gap between the first and second syllables of the song was measured as 0.48±0.35 seconds. For the first two syllables of the song, peak frequency values were determined as 927.4±119.14 and 898±113.73 Hz, and peak amplitude values were 19.07±4.47 and 13.82±3.53.