Avrupa yayın balığının (Silurus glanis) gamet yönetimi ile dölleme başarısının araştırılması
An investigation on the improvement of fertilization success of european catfish (Silurus glanis) wi̇th gamete management
- Tez No: 851189
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM MEMİŞ, PROF. DR. OTOMAR LİNHART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasında, Avrupa yayın balığı (Silurus glanis) yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için yumurta ve sperm kalitesi üzerine çalışılmıştır. Bu tezin birinci dönem çalışmasında; sağım sonrası 0. saat, 24 saat ve 168 saat boyunca immobilizasyon solüsyonunda (IS) buz üzerinde farklı yoğunluklarda (50,000 - 500,000 - 5,000,000 adet/ml) saklanan spermin motilitesindeki değişiklikler incelenmiştir. Spermin IS içerisinde saklanmasının 24. ve 168. saatlerde motilitenin %90'nın üzerinde korunduğu ve spermin eğrisel hız (VCL) ile doğrusal hızının (VSL) sırasıyla 163 ve 90 μm/s seviyelerine kadar ulaştığı belirlenmiştir. 7 gün (168 saat) boyunca saklanan sperm ile döllenen yumurtaların döllenme ve larva çıkış oranları azalmış, ancak bu azalma spermatozoa sayısının arttırılmasıyla %80 dölleme ve larva çıkış başarısı ile sonuçlanmıştır. Farklı dişi bireylerden elde edilen yumurtalar, aerobik koşullar altında 17°C ve 22°C'de inkübatörlerinde ayrı ayrı saklanarak (sağımdan 1'inci, 3'üncü 5'inci ve 7'inci saat sonra) döllenme, yumurtadan çıkış ve anomali oranları incelenmiştir. Tüm dişiler için, in vitro olarak yumurtaların 5 saate kadar 17°C'de saklanmasında en iyi sonuç elde edilmiştir. Yumurta saklama süresi ve ortam sıcaklığı açısından gruplar arasında istatistiki açıdan anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p0,05). Bu tezin ikinci dönem çalışmasında; Avrupa yayın balığından sperm elde etmek için testislere cerrahi (CS) ve doğal sağım (SS) yöntemi uygulamaları karşılaştırılmıştır. Döllenme oranı bakımından en yüksek oran %81,87 olarak SS grubunda tespit edilmiştir. Böylece, anaç balıkların daha sonraki üreme faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için sperm alımında cerrahi yöntem kullanılmasının gerekli olmadığı sonucuna varılmıştır. Avrupa yayın balığı post-larvalarının keselerinin tükenmesinden sonraki ilk yem alımında 15 gün süreyle farklı yemleme sıklığı (günde 4, 6, 8 ve 12 kez ad-libitum) uygulanarak büyüme performansı (canlı ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı) ve hayatta kalma oranı belirlenmiştir. Sonuç olarak, post larvaların büyüme performansı ve hayatta kalma oranı açısından günde 8 kez beslemenin en iyi sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to improve the European catfish aquaculture through the acquisition of high-quality eggs and sperm. In the first period of the thesis, changes in the motility of sperm (50,000- 500,000- 5,000,000 pcs/ml) stored on ice in 20 ml tubes of immobilization solution (IS) for 0, 24, and 168 hours after the stripping process was investigated. Between the first and 7th days of storage of spermatozoa in IS, motility was maintained above 90% and the curvilinear velocity (VCL) and straight-line velocity (VSL) of spermatozoa reached up to 163 and 90 μm s-1, respectively. Although fertilization and larval hatching rates decreased when using sperm stored for 7 days (168 hours), this decline was generally compensated by increasing spermatozoa concentrations, resulting in an overall success rate of 80%. Eggs obtained from different female individuals were stored separately (1 st, 3 st, 5 st, and 7 st hours after stripping) in incubators at 17°C and 22°C under aerobic conditions, and fertilization, hatching, and malformation rates were examined. Sperm motility rates for fertilization were determined to be in the range of 84-90%. The best result, egg storage time in vitro to fertilization at 17°C for up to 5 hours. Statistical significance was found among groups concerning the duration of egg storage and temperature (p0.05). The second period of the thesis compared surgical (CS) and stripping process (SS) procedures for obtaining sperm from European catfish testes. Regarding fertilization rate, the highest rate was determined as 81,87% in the SS group. Thus, it was concluded that it was not necessary to use surgical methods for sperm retrieval for the broodstock fish to continue their reproductive activities. The growth performance (body weight gain and specific growth rate) and survival rate were assessed by employing various feeding frequencies (per day 4, 6, 8, and 12 times) on an ad-libitum basis during 15 days, starting from the initial feed intake of post-larvae obtained following the stripping process. As a result, it was determined that feeding times of 8 a day obtained the best results in terms of growth performance and survival rate of postlarvae.