Operational approach to improve energy efficiency of far East-the Mediterranean sea container route
Uzak Doğu-Akdeniz konteyner rotasının enerji verimliliğinin geliştirilmesine operasyonel yaklaşım
- Tez No: 851200
- Danışmanlar: PROF. DR. JOHN MANGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Newcastle University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bugüne kadar denizcilik sektörünün temel sorunu özellikle ekonomik açıdan sadece yüklerin direk postaya taşınmasıydı. Ancak günümüzde küresel ısınmanın da etkisiyle bu konuya enerji tasarrufu ve egzoz emisyonlarının azaltılması da ekleniyor. Bir başka ifadeyle denizcilik sektörünün günümüz sorunu ekonomik taşımacılığın yanı sıra çevreci duyarlılığı da oluşturmaktır. Dünyanın en dikkat çekici ve tartışmalı konularından biri olan küresel ısınma, denizcilik sektörünü diğer sektörlere göre daha fazla zorluyor. Bunun en önemli nedeni ise teknolojik, operasyonel ve politik düzenlemeler sayesinde %75'e varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor olmasıdır. Bu konunun önemiyle denizcilik sektörü enerji tasarrufu ve enerjinin daha verimli kullanılabilmesi açısından detaylı bir şekilde incelenecektir. Çalışmanın içeriğini enerji verimliliği, düzenlemeler, teknolojik ve operasyonel önlemler oluşturmaktadır. Bahsi geçen bu başlıklar bölümler halinde analiz edilerek aktarılmaya çalışılacaktır. Bu analizin ardından bu düzenlemelerin öneminin anlaşılabilmesi için daha verimli olan Uzakdoğu – Akdeniz konteyner taşımacılığına odaklanılarak bir örnek olay değerlendirmesi yapılacaktır. Örnek çalışmada, bir hub liman sistemi oluşturulacak ve daha büyük konteyner gemileri kullanılarak oluşturulan bir filo, hub liman sistemine uyarlanacaktır. Enerji verimliliği analizi sayısal yöntemler kullanılarak yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
So far, the main problem of maritime sector was only transporting cargoes from pillar to post specifically in terms of economic. However, at the present time, saving energy and reducing exhaust emissions are added to this issue by the effect of global warming. In other words, today's problem of maritime sector is to create economic transportation as well as environmentalist consideration. Global warming, which is one of the world's most remarkable and controversial issues, encumbers maritime sector compared to others. The most significant reason of this is that energy saving can be provided up to 75% with the aid of technological, operational and political regulations. With the importance of this subject, the maritime sector will be analysed in details with regards to the energy saving and being able to use the energy more efficiently. The content of the study is formed by energy efficiency, regulations, technological and operational measures. These mentioned titles will be tried to report by analysing in chapters. After this analysis, in order to understand the importance of these regulations, a case study will be evaluated by focusing on more efficient Far East – the Mediterranean Sea container transport. In the case study, a hub port system will be generated and a fleet, which is formed by using larger container vessels, will be adapted to hub port system. The energy efficiency analysis will be performed by using numerical methods.