Artistik cimnastik sporcularında pliometrik antrenmanın seçilmiş bazı motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plyometric training on some selected motoric features in artistic gymnastic athletes
  1. Tez No: 851201
  2. Yazar: ONUR GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, artistik cimnastik yapan sporcularda pliometrik antrenmanın temel motorik özellikler üzerine etkisinin incelenmesi için yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Sarp Akademi Cimnastik Spor Kulübü bünyesinde faaliyetlerine devam eden 6-8 yaş aralığında kız/erkek toplam 24 sporcu oluşturmuştur. Sporculardan 12 si kontrol grubu, 12 si ise deney grubu olarak Basit Tesadüfi Örnekleme Yöntemi kullanılarak kura çekimi yöntemiyle rastgele belirlenmiştir. Sporcuların temel motorik özelliklerini oluşturan parametrelerinden sürat, el kavrama gücü (kuvvet), denge, esneklik, çeviklik ve patlayıcı güç için ön test – son test ölçümleri yapılmıştır. Sporculara 6 haftalık pliometrik antrenman metodu çalışmalarından 6 farklı hareket belirenmiş ve sporculara kendi antrenmanlarına ek olarak bu hareketler haftada 3 kez olmak koşuluyla uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri R-Studio 1.4.1103 paket programıyla yapılmıştır. Çalışmadaki tüm istatistiksel analizlerde p değeri 0,05'in altındaki sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of plyometric training on basic motoric characteristics in athletes performing artistic gymnastics. The sample of the study consisted of a total of 24 athletes, boys and girls, between the ages of 6-8, who continue their activities within the Sarp Academy Gymnastics Sports Club located within the borders of Bursa province. 12 of the athletes were randomly selected as the control group and 12 as the experimental group by drawing lots using the Simple Random Sampling Method. Pre-test and post-test measurements were made for the parameters that constitute the basic motoric characteristics of the athletes: speed, hand grip strength (force), balance, flexibility, agility and explosive power. 6 different movements were determined for the athletes from the 6-week plyometric training method studies, and these movements were applied to the athletes 3 times a week in addition to their own training. Statistical analyzes of the study were performed with the R-Studio 1.4.1103 package program. In all statistical analyzes in the study, results with a p value below 0.05 were considered statistically significant.