İmam Mâlik'in Muvatta'ı bağlamında 'Medine ehlinin ameli' kavramı
The concept of implementation of the people of Medina in the context of Imam Mâlik's Muvatta
  1. Tez No: 851251
  2. Yazar: BAYSU MUTLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
İmam Mâlik'in Muvatta'ı bağlamında amel-i ehl-i Medine kavramı konulu çalışmamızın giriş bölümünde, araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi, sınırları ve araştırmada kullanılan kaynaklar başlıklarına yer verdik. Çalışmamızın ilk bölümünde ise amel-i ehl-i Medine'nin mahiyeti ve karamsal çerçevesi, tarihsel süreci, İmam Mâlik ve Mâlikî âlimlerinin amel-i ehl-i Medine anlayışı, çeşitleri, delil oluşu, amel-i ehl-i Medine'nin icmâ, örf ve umumu'l belva ile ilgisi, haber-i vâhide karşı delil alınması, amel-i ehl-i Medine ile umum hükmün tahsisi hakkında açıklamalar yaptık ve mezhepler arasındaki görüşleri örnek vermek suretiyle inceledik. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise İmam Mâlik'in Muvatta'da amel-i ehl-i Medine'yi aktarırken kullandığı lafızları tespit ettik ve sınıflandırdık. Daha sonra bunlardan yaygın olan bir kısmını Muvatta'dan örnek vermek suretiyle îzâh ettik. Bununla birlikte İmam Mâlik'in yaşadığı dönemde karşılaştığı yeni meselelere karşı Muvatta'da nasıl bir yöntem izlediği hakkında da bilgilere yer verdik. Nihayetinde sonuç bölümünde, yapılan bu çalışmamız neticesinde elde edilen veriler ve İmam Mâlik'in amel-i ehl-i Medine'yi aktarırken kullandığı lafızlara ilişkin elde edilen çıkarımlar, amel-i ehl-i Medine'nin icmâ, örf ve umumu'l belva ile ilgisi ve İmam Mâlik'in amel-i ehl-i Medine'ye dayanarak yeni çıkan meselelerin fıkhî hükmü hakkındaki yaklaşımı üzerine bir değerlendirme yaparak çalışmamızı sonlandırdık.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of our study on the concept of amel-i ahl-i Medina in the context of Imam Malik's Muwatta, we included the subject, importance, purpose, method, limits of the research and the sources used in the research. In the first part of our study, we will focus on the nature and conceptual framework of the deeds of Medina, its historical process, the understanding of the deeds of the people of Medina by Imam Malik and Maliki scholars, its types, evidence, the consensus of the deeds of the people of Medina. We made explanations about its relationship with customs and general belwa, taking evidence against the news of revelation, the deeds of the people of Medina and the allocation of the general rule, and examined the views between the sects by giving examples. In the second part of our study, we identified and classified the words used by Imam Malik in Muwatta that indicate the deeds of the people of Medina. Then, we explained some of the common ones by giving an example from Muwatta. In addition, we also included information about the method Imam Malik followed in Muvatta against the new problems he encountered during his time. Finally, in the conclusion section, the data obtained as a result of our study and the inferences obtained regarding the words used by Imam Malik to convey the deeds of the people of Medina, the ijma, customs and general belva of the people of Medina. We concluded our study by making an evaluation on its relevance to the Islamic world and Imam Malik's approach to the jurisprudence of new issues based on the deeds of the people of Medina.