Mehmed Emîn Feyzî Bey'in Tefrika-i Riyâziye adlı eseri
- Tez No: 851252
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Osmanlı Devleti'nde 20. yüzyıl savaşlar, toprak kayıpları ve iktidar mücadeleleri ile geçmiş olsa da; Batıdaki gelişmeleri takip eden ve ellerinden geldiğince bu gelişmeleri ülkesine aktarmaya çalışan münevverler de yetişmiştir. Matematik alanında çok fazla adı geçen bir isim olmasa da bu aydınlardan biri de Emin Feyzi Bey'dir. Emin Feyzi Bey 1862-1929 yılları arasında yaşamış, Mühendishane-i Berri-i Hümayun'da eğitim görmüş ve Osmanlı ordusunda miralay rütbesiyle görev yapmıştır. Ayrıca askeri rüştiyelerde öğretmenlik ve idarecilik görevleri de bulunmaktadır. Askeri kimliği yanında edebiyat, felsefe ve matematik alanlarıyla da ilgilenen Emin Feyzi Bey bir Osmanlı aydınıdır. Matematik alanında Tefrika-i Riyâziye ve İcmâl-i Netâyic isminde iki eseri bulunan Emin Feyzi Bey'in Tefrika-i Riyâziye eserinin transkripsiyonu ve incelemesine bu çalışmada yer verilmiştir. Ayrıca müellifin yazmış olduğu diğer eserlerden ve hayatından bahsedilmiştir. Tefrika-i Riyâziye eseri kaleme alındığı 20. yüzyıl Osmanlı matematik eğitiminin konu kapsamını ve işleniş biçimlerini göstermesi açısından aydınlatıcıdır. Kitabın muhtevası oldukça geniştir. 44 bölüm başlığı bulunan kitapta eşitsizliklerden başlayarak eğri çizimlerine kadar pek çok matematik konusuna değinilmiştir. Ders kitabı niteliğinde olan eserde açıklaması yapılan konular örneklerle pekiştirilmiştir. Anlatılan konularda alana yeni bir katkıda bulunulmuş olmasa da dönemin matematik anlayışı hakkında bilgi vermesi bakımından eser önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma giriş bölümünü takiben iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eserin biçimsel ve içeriksel incelemeleri bulunmaktadır. Sonuç kısmından sonra da Tefrika-i Riyâziye eserinin transkripsiyonu, eserde kullanılan matematik terimlerinin günümüz matematiğindeki karşılılarının bulunduğu terim sözlüğü ve transkripsiyon işaretleri tablolarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the 20th century in the Ottoman Empire was characterised by wars, territorial losses and power struggles there were also intellectuals who followed the developments in the West and tried to transfer these developments to their country as much as they could were also raised. Although he was not a well-known name in the field of mathematics, Emin Feyzi Bey was one of the intellectuals. Emin Feyzi Bey lived between 1862-1929, was educated at Mühendishane-i Berri-i Hümayun and served as a colonel in the Ottoman army. He also worked as a teacher and administrator in military secondary schools. Emin Feyzi Bey was an Ottoman intellectual who was interested in literature, philosophy and mathematics besides his military career. In the field of mathematics, Emin Feyzi Bey wrote two works, Tefrika-i Riyâziye and İcmâl-i Netâyic, and the transcription and analysis of his work Tefrika-i Riyâziye are included in this study. Furthermore, other works written by the author and his life are also mentioned in this study. Tefrika-i Riyâziye is an enlightening study in terms of showing the scope of the subject matter and the way it was taught in the 20th century Ottoman mathematics education. The content of the book is quite wide. The book covers a wide range of mathematical topics from inequalities to curve drawings with 44 chapter titles. The topics explained in the study which has the characteristics of a textbook are reinforced with examples. Although the book does not make a new contribution to the field, it has an important place in terms of providing information about the understanding of mathematics of the period. This study consists of two chapters following the introduction. In the first part, information about the life and works of the author is given. The second part contains a formal and contextual analysis of the work. After the conclusion, the transcription of Tefrika-i Riyâziye, a glossary of the mathematical terms used in the work with their equivalents in today's mathematics and tables of transcription marks are given.