Kuşatılmamış ve kuşatılmış betonarme dikdörtgen kiriş kesitlerinin eğrilik düktilitesi
Section curvature ductility of unconfined and confined reinforced concrete rectangular beams
- Tez No: 85126
- Danışmanlar: DR. MUSTAFA ZORBOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Deprem bölgelerinde; elastik ötesi enerji yutma kapasiteleri yüksek betonarme yapıların yapılması, ekonomik çözümlere ulaşılmasını sağlamak bakımından önemlidir. Betonarme yapıların enerji yutma kapasiteleri taşıyıcı elemanlarının çeşitli şekillerde tarif edilmiş düktilite oranlarının büyüklüğüne paralel olarak değişmektedir. Bunlardan kesit eğrilik düktilitesi, enerji yutma kapasitesinin en önemli göstergelerinden birini oluşturmaktadır. Betonarme kiriş kesitlerinde kesit eğrilik düktüitesinin değişimi ve buna etkiyen parametreler çalışma konusu olarak seçilmiştir. Bu çalışmada, dikdörtgen kesitli betonarme kirişlerde kesit eğrilik düktilitesini etkileyen parametrelerin değişik değerleri için çözümlemeler yapılmıştır. Kiriş kesitlerinin kuşatılmamış (sargısız) ve kuşatılmış (sargılı) durumları ayrı ayrı ele alınmış ve çözümleme için iki ayrı bilgisayar programı hazırlanmıştır. Kesit eğrilik düktüitesinin, beton ve çelik sınıfları, d7d oranı, çekme donatısı oranı, basınç donatısının çekme donatısına oranı ve kuşatılmış kesitlerde hacimsel donatı yüzdesi ile nasıl değiştiğini inceleyebilmek için bu değişkenlerin farklı değerleri için parametrik çözümler yapılmıştır. Çözümlerde gerçekçi malzeme modelleri kullanılmış, kuşatma etkisi ile donatı çeliğinde pekleşme de dikkate alınmıştır. Yapılan çözümlemeler sonucunda; kesit eğrilik düktilitesi, çekme donatısı oranına bağlı olarak çelik sınıfı, d'/d oranı, p'/p oranı ve kuşatılmış kesitlerde hacimsel donatı yüzdesi (ph) parametrelerinin seçUen belirli değerleri ile çeşitli beton sınıfları için aynı abakta verilmiştir. Değişkenlerin seçilen belli değerleri için kesit eğrilik düktüitesinin mertebesi, abaklar yardımıyle kolaylıkla bulunabilmektedir. Sargı donatısının düktiliteyi olumlu yönde etkilediği ve bunun için kesit eğrilik düktüitesi hesaplarında dikkate alınmayan sargı etkisinin gözönüne alınması gerektiği görülmüştür. Çalışmada, ayrıca Deprem Yönetmeliğinde (1997) süneklik düzeyi yüksek ve normal kirişlerde çelik ve beton sınıfından bağımsız olarak verilen maksimum çekme donatısı oranı“0.02”irdelenmeye çalışılmıştır. Çıkan sonuçlara göre; sargısız durumda dahi S220 çeliğinde elde edilen düktilitenin S420a için elde edilene nazaran 3-4 kat büyük olduğu görülmektedir. Bu nedenle S220 ve S420a çelik sınıfları için maksimum çekme donatısı yüzdesinin farklı verilmesinin daha uygun olacağı, bu çalışmanın sonucunda görülmüştür. Anahtar kelimeler : Kuşatılmamış (sargısız), kuşatılmış (sargılı), eğrilik, düktilite (süneklik), kiriş XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In seismic zones, to construct the reinforced concrete structures that having high capacity of energy absorbtion with their plastic deformation abilities is a proven procedure for providing economical solutions. The energy absorbtion capacities of reinforced concrete structural systems depend essentially on the structural ductilities which are described of different ways. The one that called“section curvature ductility”constitutes the most important one of them. The variation of the reinforced concrete beams' section curvature ductilities and the parameters that influence them have been studied. In the present study, the numerical solutions have been realized for various values of parameters that influence section curvature ductility in reinforced concrete rectangular sections of beam. The unconfined and confined beam sections cases have been considered and two different computer analysis programs have been prepared in these cases. The qualities of concrete and steel, the tensile reinforcement ratio, the ratio of the compression reinforcement to tensile one, d'/d and confining are the main parameters which have been taken into account. The realistic models of material have been used and hardening of tensile steel has been also considered. Using the provided numerical solutions the section curvature ductility has been drawn in the same diagram according to tensile reinforcement ratio for different concrete qualities, p'/p, d'/d and confining parameter (pi,). By the help of the drawn diagrams, the section curvature ductilities are easily read for the related variables. As it is expected, the ductility is positively effected by the confining reinforcement; the provided numerical results have clearly shown that the confining should not be neglected in the ductility level estimation. In this study, the maximum tensile steel ratio of“0.02”which is given independently of the concrete and steel qualities in the Turkish Earthquake Code (1997) has been tried to examine. According to the provided results, even in the unconfined cases, the ductilities estimated with mild steel (S220) were 3-4 times bigger than that obtained with high yield steel (S420a). As a result, the steel qualities should be taken into account in the above mentioned maximum tensile reinforcement ratio. Keywords : Unconfined, confined, curvature, ductility, beam Xll