4-benzoil-5-fenil-1-(2,4,6-triklorofenil)-pirazol-3-karboksilik asidin sentezi ve reaksiyonları
- Tez No: 85127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET 4-BENZOİL-5-FENİL- 1 -(2,4,6-TRİKLORO FENİL)- PİRAZOL-3-KARBOKSİLİK ASİDİN SENTEZİ VE REAKSİYONLARI BİLDİRİCİ, İshak Yüksek Lisans Tezi, Kimya Anabilin? Dalı Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ahmet ŞENER Eylül 1999, 75 Sayfa 4-benzoil-5-fenil-2,3-furandion Q) bileşiği, lakton halkası bulundur duğundan dolayı aktif bir bileşiktir. Bu sebeple, termoliz, sikloadisyon ve nûkleofîlik katılma reaksiyonları vermektedir. Son yıllarda, i bileşiğinin çok sayıda reaksiyonu gerçekleştirilmiş ve bunun sonucunda heterosiklik bileşiklere yenileri eklenmiştir. Bu çalışmada, furandion (1) ve 2,4,6-trikloro fenil hidrazin'in reaksiyonundan 2 ve 1 bileşikleri elde edilmiştir. Ayrıca, 2 bileşiğinin müteakip reaksiyonları gerçekleştirilmiş ve 2 bileşiğinin yeni heterosiklik türevlerinin sentez leri başarılmıştır. Elde edilen bu bileşiklerin yapılan, elementel analiz, İR, 'H-NMR ve,3C- NMR spektrumlan ile aydınlatılmışlardır. Sentezleri gerçekleştirilen bu bileşiklerin isimleri aşağıda verilmiştir. 4-benzoil-5-fenil-l-(2,4,6-trikloro feniI>pirazol-3-karboksiIik asit, 5- benzoiI-6-fenil-4-hidroksi-2-(2,4,6-trikloro fenil)-piridazin-3-on, 4-benzoil-5-fenil- l-(2,4,6-trikIor fenil)-pirazoI-3-karboksilli asit metil esteri, 4-benzoil-5-fenil-l- (2,4,6-trikloro fenil)-pirazol-3-karboksilIi asit propil esteri, 4-benzoil-5-fenil-l- (2,4,6-trikloro fenil)-pirazol-3-karboksilli asit izobOtil esteri, 4-benzoil-5-feniI-l- (2,4,6-trikloro feniI)-pirazol-3-karboksilli asit amidi, 4-benzoil-5-fenil-l -(2,4,6- trikoloro fenil)-pirazol-3-karboksilli asit etil amidi, 4-benzoil-5-fenil-l -(2,4,6- trikloro feniI)-pirazol-3-karboksilli asit dietil amidi, N-(4-benzoil-S-feniI-l -(2,4,6- trikloro fenil)-3-pirazoIil)-N'-metiI üre, N-(4 benzoil-5-fenil-l -(2,4,6-trikloro fenil)- S-pirazoliO-N'-fenil üre, 3,4,6-trifenil-2-(2,4,6-trikIoro fenil)-pirazolo [3,4-d] piridazin-7-on, 3,4KÜfeniI-2-(2t4,6-trikIoro fenil)-pirazolo [3,4-d] piridazin-7-on, 6- (4-metoksi fenil)-3,4-difenil-2-(2,4,6-trikloro fenil)-pirazoIo [3,4-d] piridazin-7-on, l-(4-benzoil-5-fenil-l-(2,4,6-triklorofenil)-lH-pirazol-3-oiI)sülfamid. Anahtar Kelimeler : 4-benzoil-5-fenil-l-(2,4,6-trikloro fenil)-pirazoI-3- karboksilik asit; Kondensasyon Reaksiyonları; Siklokondensasyon Reaksiyonları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SYNTHESIS AND REACTIONS OF 4-BENZO YL-5-PHEN YL- 1 -(2,4,6-TRİCHLOROPHENYL)- PYRAZOLE-3-CARBOXYLIC ACID BİLDİRİCİ, İshak Msc, Chemistry Science Supervisor Assoc. Prof. Dr. Ahmet ŞENER September 1999, 75 Pages 4-beiizoyl-5-phenyI-2,3-furandione (JJ, contain lactone ring, so it is an active compound. For this reason, I gives reactions of thermolise, cycloaddition and nücleophilic addition. Recently, many reactions of the compound L have been realised and consequently, heterocyclic chemistry have been gained certain new compounds. In this study, there have been obtained compounds, 2 and 3, from reaction of furandione I and 2,4,6-trichloro phenyl hydrazine. Additionally, there have been realised following reactions of compound, 2 and the synthesis of new heterocyclic derivatives of compound 2. have been achieved. Elucidation of the structures of these compounds have been carried out by elemental analysis, IR, 'H-NMR and "C-NMR spectrums. The names of these heterocyclic compounds have been given below ; 4-benzoyl-5-phenyl-l -(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole-3-carboxyIic acid, 5- benzoyl-6-phenyl-4-hydroxy-2-(2,4,6-trichloro phenyl)-pyridazin-3-one, 4-benzoyl- 5-phenyI-l-(2,4,6-trichlor phenyl)-pyrazole-3-carboxylic acid methyl ester, 4- benzoyl-5-phenyI-l-(2,4,6-trich!oro phenyl)-pyrazole-3-carboxylic acid propyl ester, 4-benzoyl-5-phenyI-l -(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazoIe-3-carboxylic acid isoburyl ester, 4-benzoyI-5-phenyl-lr(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole-3-carboxylic acid amide, 4-benzoyl-5-phenyl- 1 -(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole-3-carboxylic acid etyl amide, 4-benzoyl-5-phenyI-l -(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole-3-carboxylic acid dietyl amide, N-(4-benzoyl-5-phenyl- 1 -(2,4,6-trichloro pheny!)-3-pyrazoIyl)- N'-metyl urea, N-(4 benzoyl-5-phenyI- 1 -(2,4,6-trichloro phenyl)-3-pyrazolyl)-N'- phenyl urea, 3,4,6-triphenyI-2-(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole [3,4-d] pyridazin-7- one, 3,4-diphenyl-2-(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole [3,4-d] pyridazin-7-one, 6-(4- methocsy phenyl)-3,4-diphenyI-2-(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole [3,4-d] pyridazin-7-one, 1 -(4-benzoyl-5-phenyl-l -(2,4,6-trichloro phenyl)- 1 H-pyrazoIe-3- yl) sulfamide. Key words :4-benzoyl-5-phenyl- 1 -(2,4,6-trichloro phenyl)-pyrazole-3- carboxylic acid; Condensation reactions; Cyclocondensation reactions.