Zonguldak Taşkömürü Havzası'nda endüstriyel mirasın peyzajı: Kandilli örneği
Landscape of industrial heritage in Zonguldak Coal Basin: The case of Kandilli
- Tez No: 851272
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Havzanın batı ucunu oluşturan Kandilli kenti, kömür sanayisi ile oluşmuş ve varlığını bu sektöre bağlamış bir yerleşimdir. Bir sanayi kenti olan Kandilli'deki yapıların birçoğu doğrudan ve dolaylı olarak üretim odaklı yapılmıştır. Günlük yaşantısının sanayiyle bağlantılı olması bu kenti sosyal ve ekonomik olarak da bu sektör çevresinde şekillendirmiş ve bir kültür oluşturmuştur. Oluşan bu kültüre ait yapılar endüstriyel miras olarak değerlendirilmektedir. Tescillenen bu yapılar belirli bir üretim yapısı grubunu oluşturmakta olup aynı öneme sahip kentteki diğer yapıları içermemekte ve bu konu hakkında da herhangi bir girişim bulunmamaktadır. Günümüzde Kandilli'de endüstriyel peyzajı oluşturan birçok yapı zamanla insan ve doğal süreçlerle yok olmakta ve tescilli yapılar haricinde koruma yapılmamaktadır. Yapılan bu çalışma ile oluşan bu kültürün tek yapı ölçeğindeki endüstriyel miras öğelerinin kent ölçeğinde bütüncül olarak değerlendirilmesinin, bu kültürün eksiksiz olarak anlaşılması ve korunması bakımından zorunluluk olduğunu göstermiştir. Çalışma literatür taraması, arazi çalışması ve sosyal ve kültürel yaşantının ortaya konması için sözlü tarih çalışması yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Dünya üzerinde Kandilli yerleşmesiyle benzer olabilecek örnekler araştırılmış ve Belçika Valon Bölgesindeki kömür madeni ocakları iyi uygulama olarak seçilmiştir ve sonuç bölümünde karşılaştırma yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The city of Kandilli, which forms the western end of the basin, is a settlement that was formed with the coal industry and has tied its existence to this sector. As an industrial city, many of the buildings in Kandilli are directly or indirectly production-oriented. The fact that its daily life is linked to the industry has shaped this city socially and economically around this sector and created a culture. The buildings belonging to this culture are considered as industrial heritage. These registered buildings constitute a specific group of production structures and do not include other buildings of the same importance in the city and there is no initiative on this issue. Today, many of the structures that make up the industrial landscape in Kandilli are disappearing over time due to human and natural processes and there is no protection except for registered structures. This study has shown that a holistic evaluation of the industrial heritage elements of this culture at the scale of a single building at the city scale is imperative for the complete understanding and protection of this culture. The study was carried out through literature review, field work and oral history study methods to reveal the social and cultural life. Examples from around the world that could be similar to the Kandilli settlement were researched and the coal mines in the Walloon Region of Belgium were selected as a good practice and a comparison was made and recommendations were made in the conclusion.