Sınai ve ticari kamu hizmetlerinin hukuki rejimi ve örgütlenmesi
Legal regime and organization of industrial and commercial public services
  1. Tez No: 851280
  2. Yazar: MEHMET RAUF KARSLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Toplumsal ortak ihtiyaçların genişlemesiyle birlikte kamu hizmeti alanı da genişlemiştir. Zaman içerisinde kamunun piyasa kuralları içerisinde bir aktör olarak yürüttüğü kamu hizmetleri ayrılarak ayrı bir kategori oluşturmuştur. Bu faaliyetler kamu hizmeti niteliğini sürdürmekle birlikte hukuki rejimleri diğer kamu hizmetlerinden ayrışmıştır. Ülkemizde bu hizmetler ilk etapta büyük ölçüde özel hukukla kavranmıştır. Ancak Uyuşmazlık Mahkemesi iktisadi devlet teşekküllerinin kuruluş amaç ve usullerinin özel girişimlerden farklı olduğu gerekçesiyle 1966 yılında içtihadını değiştirmiştir. Bunu takiben kamu hukukunun uyulama alanı zaman içinde genişlemiştir. Öyle ki, sınai ve ticari kamu hizmetlerinin klasik örgütlenme biçimi olan kamu iktisadi teşebbüslerinde sözleşme ilişkisi dışında kalan alanlarda kural olarak kamu hukuku uygulanmaktadır. Bu durum klasik örgütlenme biçiminin çözülerek özel hukuk çerçevesinde faaliyetlerini yürütmek üzere kurulan kamu sermayeli şirketlerin sayısında önemli bir artışa neden olmuştur. Suistimalleri önleme kaygısı ve denetim ihtiyacı ile özel girişimlerle aynı koşullar faaliyet yürütme ve esneklik talebi arasındaki çekişme hukuki rejim açısından belirleyici olmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the expansion of common social needs, the field of public service has also expanded. Over time, public services carried out by the public as an actor within market rules have been separated and formed a separate category. Although these activities continue to be public services, their legal regime has differentiated from other public services. In our country, these services were initially largely understood under private law. However, the Court of Dispute changed its jurisprudence in 1966 on the grounds that the establishment purposes and procedures of economic state enterprises are different from private enterprises. Following this, the field of application of public law has expanded over time. In fact, in state economic enterprises, which are the classical form of organization of industrial and commercial public services, public law is applied in areas other than contractual relations. This situation has led to a significant increase in the number of state-owned companies established to carry out their activities within the framework of private law by dissolving the classical form of organization. The tug-of-war between the concern to prevent abuses and the need for supervision and the demand for flexibility and to operate under the same conditions as private enterprises is decisive for the legal regime.