İstanbul atmosferi bazı alerjik mantar sporlarının volümetrik yöntemle incelenmesi (2018-2019)
Investigation of some allergenic fungi spores in İstanbul atmosphere using volumetric method (2018-2019)
- Tez No: 851288
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
01 Ocak 2018 ile 30 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul atmosferinde Burkard tuzağı (Volümetrik yöntem) ile bazı mantar sporları incelenmiş ve mikrofotoğrafları çekilmiştir. Yapılan çalışmada toplam 237223 adet spor sayılmıştır. Çalışma boyunca sayılan sporların toplam veriye göre yüzdeleri %0,23 Agrocybe, %3,23 Alternaria, %0,19 Bipolaris/Drechslera, %0,46 Boletus, %0,24 Botrytis, %88,40 Cladosporium, %0,17 Chaetomium, %0,33 Coprinus, %0,11 Curvularia, %0,36 Epicoccum, %0,24 Fusarium, %1,59 Ganoderma, %1,28 Leptosphaeria, %0,38 Stemphylium, %0,15 Pithomyces, %0,70 Pleospora, %0,76 Puccinia, %0,33 Torula ve %0,85 Ustilago olarak tespit edilmiştir. Her bir sporun meteorolojik veriler ile ilişkisini Pearson korelasyon testi açıklanmaya çalışılmıştır. İki sene boyunca yapılan bu çalışmada 1 m3 havadaki en düşük spor konsantrasyonu 2019 yılının Aralık ayında 72 spor/m3, en yüksek spor yoğunluğu ise 40022 spor/m3 ile 2018 yılının Temmuz ayına aittir. Çalışmanın sonunda 2018-2019 yıllarına ait spor takvimleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Between 01 January 2018 and 30 December 2019, some fungal spores were examined and microphotographed with Burkard trap (Volumetric method) in the atmosphere of Istanbul. A total of 237223 spores were counted in this study. The percentages of the spores counted during the study according to the total data were 0.23% Agrocybe, 3.23% Alternaria, 0.19% Bipolaris/Drechslera, 0.46% Boletus, 0.24% Botrytis, 88.40% Cladosporium, 0.17% Chaetomium, 0.33% Coprinus, 0.11% Curvularia, 0.36% Epicoccum, 0.24% Fusarium, 1.59% Ganoderma, 1.28% Leptosphaeria, 0.38% Stemphylium, 0.15% Pithomyces, 0.70% Pleospora, 0.76% Puccinia, 0.33% Torula and 0.85% Ustilago. Pearson correlation test was used to explain the relationship between each spore and metrological data. In this study conducted for two years, the lowest spore concentration in 1m3 was 72 spores/m3 in December 2019 and the highest spore concentration was 40022 spores/m3 in July 2018. At the end of the study, sports calendars for 2018-2019 were prepared.