Din öğretiminde tümel-tikel gerilimi: Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde çevre bilincini geliştirme üzerine bir inceleme
Universal-particular tension in religious education: A study on raising environmental consciousness in Religious Culture and Ethics courses
  1. Tez No: 851289
  2. Yazar: ELİF ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde mevcut ya da muhtemel olan bazı gerilimlere odaklanmaktadır. Çalışmada“tümel-tikel gerilimi”olarak ifade edilen bu gerilimlerin öğretimin tüm bileşenleri ile ilişkili olması nedeniyle bu dersin hedeflerine ulaşmasını engelleyeceği düşünülmektedir. Bu gerilimlerin fark edilmesi, yönetilebilmesi veya giderilmesi yoluyla çözüme kavuşturulmasına yönelik bir öneri sunan bu çalışma bir teori ve bir modele dayanmaktadır. Önerinin dayandığı eğitim yaklaşımı, Meyer ve Land tarafından 2003 yılında ortaya konan Eşik Kavramlar Teorisi'dir. Çalışmanın sunduğu önerinin dayandığı öğretim modeli ise Mualla Selçuk'un 2022 yılında alanın ilgilileri ile buluşturduğu Kavramsal Netlik Modeli'dir. Eşik Kavramlar teorisinden yola çıkarak Kavramsal Netlik modeline dayalı uygulama örnekleri sunan bu çalışma, çevre teması üzerinden, araştırmacılara, öğretim programı hazırlayanlara ve alandaki öğretmenlere din derslerinde çevre bilincini geliştirmeye yönelik bir keşif alanı açma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on some existing or potential tensions in Religious Culture and Ethics lessons. These tensions, which are referred to as“universal-particular tensions”in the study, are thought to prevent this course from achieving its goals since they are related to all components of teaching. This study is based on a theory and a model that offers a suggestion for solving these tensions by recognizing, managing or eliminating them. The educational approach on which the proposal is based is the Threshold Concepts Theory developed by Meyer and Land in 2003. The teaching model on which the proposal of the study is based is the Conceptual Clarity Model introduced by Mualla Selçuk in 2022. Based on the Threshold Concepts theory, this study, which presents examples of applications based on the Conceptual Clarity model, aims to open an exploration area for researchers, curriculum developers and teachers in the field to develop environmental awareness in religious lessons through the theme of environment.