Startup başarı göstergelerinin belirlenmesi üzerine nitel bir analiz
A qualitative analysis on determining startup success indicators
- Tez No: 851355
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı, startup başarı göstergelerini belirlemek ve küresel girişimciliğe oranla Türkiye'de yüksek olan girişimcilik oranlarına rağmen düşük startup başarı oranları arasındaki farkın nedenlerinin belirlenmek istenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda 6 girişimci firma ile mülakatlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen görüşme verileri betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiştir. Makro göstergeler, mikro göstergeler ve örgütsel göstergeler olmak üzere üç grupta startup başarı göstergeleri belirlenmiştir. Mülakatlardan elde edilen veriler ile betimsel analiz çalışılmıştır. Startupların başarı tanımı ve başarı göstergeleri arasında farklılıklar incelenmiştir. Startupların başarılı olabilmek için destek ve yatırım alabilecekleri ekosistem aktörlerinin yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır. Startupların ekosisteme dahil olmalarının başarılarını pozitif yönde etkilediği, etkinliklerle yatırımcılar ile bir araya gelebildikleri ve işbirlikleri sağladıkları anlaşılmıştır. Girişimcilerin devlet kurumlarının girişim desteklerine başvuru oranlarının düşük olmasının nedenleri; destek ve hibeler için proje aşamalarının uzun sürmesi, projelendirmenin uzmanlık gerektirmesi, denetim ve süreç takibinin alınacak desteğe göre maliyetinin yüksek olduğunun düşünülmesinden kaynaklandığı saptanmıştır. Girişimci firmaların kuruluş aşamasında ve büyüme süreçlerinde yatırım, destek ve hibe alım tercihleri farklılaşıyor. Startupların destek ve yatırım ihtiyaçlarında başvurdukları öne çıkan ekosistem aktörleri melek yatırımcılar, devlet ve özel kurumlar, Üniversiteler ve hızlandırma programlarıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the startup success indicators and to determine the reasons for the difference between the high entrepreneurship rates in Turkey compared to global entrepreneurship and the low startup success rates. Qualitative research method was used in the study. In this context, interviews were conducted with 6 entrepreneurial firms and the obtained interview data were analyzed using descriptive analysis technique. Startup success indicators were determined in three groups: macro indicators, micro indicators, and organizational indicators. Descriptive analysis was worked with the data obtained from the interviews. Differences between the startup definition of success and success indicators were examined. It was concluded that the ecosystem actors that startups can get support and investment from are not sufficient to be successful. It has been understood that the inclusion of startups in the ecosystem affects their success positively, they can meet with investors with events and provide collaborations. It has been found that the reasons for the low application rates of entrepreneurs to the startup support programs of government institutions are due to the long duration of the project stages for support and grants, the need for expertise in project planning, and the high cost of supervision and process tracking compared to the support to be received. Investment, support, and grant purchase preferences of entrepreneurial firms differ in the establishment phase and growth processes. The ecosystem actors that startups turn to for their support and investment needs are angel investors, government and private institutions, universities, and acceleration programs.