Sustainability and thermodynamic assessment of solar assisted electrical vehicles
Güneş destekli elektrikli araçların sürdürülebilirliği ve termodinamik değerlendirmesi
- Tez No: 851364
- Danışmanlar: DR. STUD. MEMBER OF HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN, ASSOCIATE PROF. DR. HÜSEYİN AYHAN YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç, iklim değişikliğini ele alma, hava kalitesini ve halk sağlığını iyileştirme, enerji güvenliğini artırma, ekonomik fırsatlar yaratma ve kaynak sürdürülebilirliğini ve teknolojik yeniliği teşvik etme acil ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş, mevcut ve gelecek nesiller için daha sürdürülebilir ve dayanıklı bir geleceğe yönelik kritik bir adımdır. Güneş Destekli Elektrikli Araçlar (SAEV'ler), verimliliklerini ve sürdürülebilirliklerini artırmak için Elektrikli Araç (EV) teknolojisini güneş enerjisiyle birleştiren bir konsepttir. Bununla birlikte, bir araçtaki güneş panelleri için mevcut sınırlı yüzey alanı, hava koşullarına bağlı olarak güneş enerjisi üretiminin değişkenliği ve araçları güneş panelleriyle donatmanın ilk maliyeti gibi dikkate alınması gereken zorluklar ve sınırlamalar olduğunu unutmamak önemlidir. . Bununla birlikte SAEV'ler sürdürülebilir ulaşımda önemli bir rol oynama potansiyeline sahiptir. Önerilen çalışmanın temel amacı, İçten Yanmalı Motorlu Taşıt (ICEV), EV ve SAEV'nin sürdürülebilirliğini ve termodinamik performanslarını bir dizi PVSOL ve RetScreen Expert simülasyonu aracılığıyla incelemektir. Ayrıca hesaplamaların yapılabilmesi için MATLAB kullanılmıştır. Bulgulara göre, ICEV'den SAEV'ye geçiş, yakıt tüketimi verimliliğinde en büyük farka, sera gazı emisyonlarında en büyük azalmaya ve içten yanmalı motordan EV'ye geçiş senaryosu ile arasında ihmal edilebilir bir farkla iyi bir geri ödeme süresine neden oluyor. Toplumsal etki açısından güneş enerjisiyle çalışan bir araç, tartışılan diğer iki seçeneğe göre tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The need for renewable energy is driven by the urgent need to address climate change, improve air quality and public health, enhance energy security, create economic opportunities, and promote resource sustainability and technological innovation. Transitioning to renewable energy sources is a critical step toward a more sustainable and resilient future for current and future generations. Solar Assisted Electric vehicles (SAEVs) are a concept that combines Electric Vehicle (EV) technology with solar energy to enhance their efficiency and sustainability. However, it's essential to note that there are challenges and limitations to consider, such as the limited surface area available for solar panels on a vehicle, the variability of solar energy generation depending on weather conditions, and the initial cost of equipping vehicles with solar panels. Nevertheless, SAEVs have the potential to play a significant role in sustainable transportation. The proposed study's major purpose is to examine the sustainability and thermodynamic performances of Internal Combustion Engine Vehicle (ICEV), EV, and SAEV through a series of PVSOL and RetScreen Expert simulations. Also, MATLAB was used to perform the necessary calculations. According to the findings, switching from an ICEV to an SAEV results in the greatest difference in fuel consumption efficiency, the greatest reduction in greenhouse gas emissions, and a good payback period. In terms of societal impact, a vehicle powered by solar energy is preferable to the other two options discussed.