Sustainability and thermodynamic assessments of thermoelectric generators'
Termoelektrik jeneratörlerin sürdürülebilirliği ve termodinamik değerlendirmeleri'
  1. Tez No: 876062
  2. Yazar: ZAID MASALHA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HÜSEYİN GÜNHAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, üç farklı fiziksel tip bizmut tellür termoelektrik jeneratör ile birlikte çalışan dört farklı türde güneş kollektörünün (düz plaka, parabolik çanak ve parabolik oluk) performansları dört farklı lokasyon için (İstanbul, Kudüs, Kazablanka ve Sidney) incelenmiştir. Bu nedenle tez çalışması, sürdürülebilir enerji çözümleri ve karbon nötrlüğe yönelik küresel çabalar açısından büyük potansiyele sahip olan TEG ve güneş kolektörü entegrasyonunun yönleri hakkında fikir vermektedir. Tezin amacı oluşturulan sistemlerin enerji, ekserji, ekonomik ve çevresel performanslarını değerlendirmektir. Bu araştırmadan, düz plaka kollektörünün farklı TEG Sistemleri ile birlikte kullanılması durumunda, 199-150-2 numaralı TEG kullanıldığında Kudüs'te %6,31'e kadar çıkan bir verime sahip olduğu bulunmuştur. Ekonomik analiz değerlendirmesi, düz plaka kollektörünün Kudüs'te yine 0,02 $/kWh'lik spesifik maliyetiyle en uygun maliyeti verdiği ortaya çıkarılmıştır. Çevresel değerlendirme sonucunda ise seçilen diğer bölgeler arasında yüksek güneş radyasyonu potansiyeli nedeniyle Kudüs ve Kazablanka'da yüksek sera gazı azaltımlarının meydana geldiği belirlenmiştir. Termodinamiğin ikinci yasası uygulandığında ise, düz plaka kollektörünün parabolik çanak ve parabolik oluk tipine göre daha yüksek ekserji verimliliğine ulaştığını göstermiştir. Bu arada en yüksek verim miktarları yine Kudüs lokasyonunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performances of four different kinds of solar collectors (flat plate (FP), parabolic dish (PD), and parabolic trough (PT)) working in conjunction with three different physical types of bismuth telluride thermoelectric generators (TEGs) in four different sites (Istanbul, Jerusalem, Casablanca, and Sydney) are evaluated. Therefore, the thesis gives insight into the aspects of TEG and solar collector integration that have huge potential for sustainable energy solutions and global efforts toward carbon neutrality. The objective of the thesis is to assess the energy, exergy, economic, and environmental performances of created systems. From this research, it was discovered that distributed TEG systems combined with PT collector had an outstanding efficiency that increased up to 6.31% in Jerusalem when the TEG number 199-150-2 was used. Economic analysis and assessment revealed that PT collector is the most cost-effective again in Jerusalem, having a specific cost of $0.02/kWh. Environmental evaluation highlighted that high greenhouse gas reductions are occurring in Jerusalem and Casablanca due to their high solar radiation potential, among selected other sites. The second law of thermodynamic analysis indicated that PT collector attain higher exergy efficiencies than FP and PD collectors. In a meantime the highest efficiency amounts were gathered in Jerusalem.