Who leads the way? buyer vs. supplier initiatives in supply chain carbon footprint reduction
Tedarik zinciri karbon ayakizi azaltımında liderlik: Üretici ve tedarikçi firma inisiyatifleri
  1. Tez No: 851365
  2. Yazar: ELİF KUŞCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN KARAER, PROF. DR. TARKAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda, bir üretici firma ve bir tedarikçi firma içeren, iki farklı tedarik zinciri modeli incelenmiştir: (i) Üretici Firmanın Liderliğinde Tedarikçi Geliştirme ve (ii) Tedarikçi Firmanın Liderliğinde Tedarikçi Geliştirme. Kapsam 3 emisyon vergisi altında tedarik zincirinde hangi oyuncunun karbon ayak izini azaltma girişimlerini başlatması gerektiği farklı araçlarla analiz edilmiştir. Tedarikçi tarafından ürünün karbon ayak izini azaltacak yatırımlar yapılabilirken, üretici firma tedarikçi geliştirme inisiyatifleriyle tedarikçiyi teşvik edebilir. Üretici firmanın liderliğindeki modelde, karbon ayak izi azaltma çabalarına bağlı olarak üretici firma bir toptan fiyat prim oranı teklif eder ve tedarikçi bu teklife göre eforunu belirler. Tedarikçi firmanın liderliğindeki modelde, tedarikçi karbon ayak izini azaltma yatırım maliyetinin paylaşılması teklif eder ve üretici firma iyileştirme seviyesini bu teklife göre belirler. İki modelin değişen piyasa koşulları altında etkinlikleri karşılaştırılarak bilgiler elde edilmiştir. Sonuçlar, tedarikçinin inisiyatif almasıyla karbon ayak izinin azaltılmasının garantilendiğini, üretici firmanın inisiyatif alması durumunda ise daha geniş bir iyileştirme fırsatı yelpazesinin ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We study two supply chain models: (i) Buyer-Led Supplier Development and (ii) Supplier-Led Supplier Development, which are consisting of a buyer and a supplier. We analyze which player should initiate the carbon footprint reduction efforts in the supply chain under a scope 3 emission tax by using different levers. The supplier, as the producer, may invest to reduce the product carbon footprint. The buyer, as the downstream partner, may incentivize the supplier through supplier development initiatives. In the buyer-led model, the buyer offers a wholesale price premium rate contingent on improvement, and the supplier decides her carbon footprint reduction efforts accordingly. In the supplier-led model, the supplier offers sharing the carbon footprint reduction investment cost and the buyer decides the improvement level. We compare these two models and gain insights into their effectiveness under varying market conditions. Our results show that carbon footprint reduction is guaranteed if the supplier takes the lead, however, a wider range of improvement opportunities occur when the buyer initiates the reduction effort.