Amfibilerin beslenme eğilimleri ve Pelodytes caucasicus (Boulenger, 1986, Anura: Pelodytidae)'un beslenmesi
Feeding tendencies of amphibians and the diet of Pelodytes caucasicus (Boulenger, 1986, Anura: Pelodytidae)
  1. Tez No: 851404
  2. Yazar: BAKİ CAN ÖMERBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amfibiler ekolojik dengede ve biyolojik mücadelede çok önemli bir role sahiptir. Bu rollerini ortaya koymak amacıyla, birçok araştırmacı tarafından beslenme çalışmaları yapılmıştır. Beslenme çalışmalarında önce çalışılacak türün yaşadığı alan belirlenir, daha sonra uygun yöntemlerle yakalanır ve muhafaza edilir. Yakalanan ergin örneklere biyometrik ölçümler yapılır. Hangi tür canlılarla beslendiğini belirlemek için önce mide içeriğini incelemek gerekmektedir. Bunun için farklı yöntemler kullanılır. Bunlar; dışkı analizi yöntemi, mide diseksiyonu yöntemi ve tazyikli su ile mide içeriği çıkarma yöntemleridir. Bu yöntemlerden birinin yardımıyla mide içeriği elde edilir ve incelenerek türün beslendiği gruplar belirlenir. Elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilir. Bu çalışmada Trabzon ili, Çaykara ilçesi, Uzungöl beldesindeki Pelodytes caucasicus (Kafkas kurbağası) populasyonun beslenme ekolojisi araştırıldı. Haziran ve Eylül ayları arasında yakalanan ve ''flushing out metodu'' ile midesi yıkanan 49 kurbağanın 42'sinde toplam 301 av sayıldı. Geri kalan 7 kurbağanın midesi boş çıktı. Avların ortalaması 7.17, ortalama hacimleri ise 86.42 mm3 olarak bulundu. Kafkas kurbağasının diyetinde, Coleoptera larvaları ve erginleri her açıdan baskın görüldü. Sayısal ve hacimsel olarak diğer önemli bir av gurubu da Diptera erginleridir. Arachnida ve Collembola da tüketilme sıklığı bakımından (% f) önemli bulundu. Hacimsel orana bakıldığında Lepidoptera larvalarının da önemli bir paya sahip olduğu tespit edildi. Kurbağaların SVL'leri ile avlarının büyüklüğü arasında çıkan anlamlı pozitif ilişkiye göre, Kafkas kurbağasının boyu büyüdükçe daha büyük avları tükettiği sonucuna varıldı. Dişilerin daha fazla sayıda av tükettikleri, daha büyük avları yedikleri ve midelerini daha fazla doldurdukları tespit edilse de iki eşey arasında bu farklılıklar istatistiksel olarak anlamsız bulundu. Çalışma günlerinde çevresel avların sayısal yüzdeleri ile besindeki frekansları arasında bulunan korelasyon testine göre P. caucasicus'un besin çeşitliliği ile çevredeki bulunan avlar arasında pozitif bir ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Amphibians have an important role in ecological balance and biological control. Feeding studies have been studied by several analyst in order to get out of these roles. Firstly, studying area is determined, then the samples are captured via suitable methods and preserved. Biometric measurements of captured adult samples are noted. To determine what kind of food consumed by amphibians, stomach contents of samples should be get out. There are different methods to determine the stomach contents. These are: faeces analysis, dissection method and stomach flushing out method. One of these methods is selected. The stomach contents are examined to determine the food of the species. The obtained data is analysed statistically. In this study, the feeding ecology of Pelodytes caucasicus (Caucasian Parsley Frog) population in the Uzungöl (Çaykara, Trabzon, Turkey) was investigated. Stomach of 49 frogs among June and September were removed by flushing out method. 301 prey were found from the stomachs of 42 frogs. The remaining 7 ones had no prey items in their stomachs. The average of the prey 7.17, average of volume 86.42 mm3. As a result, Coleoptera larvae and adults were dominant in all respects. Another important prey group in numerical and volumetric terms is the Diptera adults. Arachnida and Collembola were also seen predominantly (f%). Volumetrically (V%), ıt was also found that Lepidoptera larvae had a significant part. It was found from the significant correlation between length of frog and size of prey that increases the length of the frog also increased the size of prey. Although it was found that the females consumed more and larger prey than males, these differences were statistically insignificant between the two sexes. A correlation analysis between the numerical percentages of the collected prey from the environment and their frequencies in the diets revealed a positive correlation between the food content of P. caucasicus and the prey in the environment.