Triturus vulgaris'te nörosekresyon ve spermatognez arasındaki ilişki
The Relationship between neurosecretion and spermatogenesis in triturus vulgaris
- Tez No: 38317
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN MURATHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
V.ÖZET TRITURUS VULGARIS' te NÖROSEKRESYON VE SPERMATOGENEZ ARASINDAKİ İLİŞKİ Bu çalışmada, Urodel amfibilere ait bir örnek olan Triturus vulgaris kullanıldı ve testisler ile nörosekresyon hücreleri yıl boyunca, aylık olarak incelendiler. Semenderler, laboratuvar şartlarında bir yıl süre ile, taze karaciğer ile beslenecek şekilde, dinlenmiş su, taş ve Elodea içeren akvaryumlarda tutuldular. İncelenecek olan testis ve beyin dokuları Bouin Hollande (Humanson, 1972) fiksatifinde tespit edilip, parafin kesitleri için hazırlanıp, testisler Hematoksilin - Eosin, nörosekresyon hücreleri ise Aldehit Fuksin - Fast Green ile boyanıp, ışık mikroskobunda incelendiler. Gösterdikleri çeşidi sitolojik ve histolojik verilere dayanarak, nörosekresyon hücrelerinin belirli aylarda aktif oldukları gözlendi. Spermatogenezin tipleri literatürde genelde, Anura amfibi örnekleri için tanımlanır ve Urodel amfibilerin spermatogenezi hakkında herhangi bir literatür bilgisi yoktur. Anura amfibilerdeki spermatogenez modelleri göz önüne alındığında, Triturus vulgaris* te spermatogenezin, devamlı tipte olduğu söylenebilir. Teslislerde bulunan lobül sınırlayıcı hücreler ile Sertoli hücreleri de, spermatogenik hücreler gibi, mevsimsel değişiklikler göstermektedirler. Sonuç olarak, nörosekresyon hücreleri ile spermatogenez arasında, fonksiyonel bir ilişkinin olduğu söylenebilir. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATIONSHIP BETWEEN NEUROSECRETION AND SPERMATOGENESIS IN TRITURUS VULGARIS Triturus vulgaris was employed as a specimen of Urodel amphibians in this study, and their testes and neurosecretory cells were monthly investigated in the course of a year. The newts were fed on fresh liver, and maintained in tanks containing tap water, some stones and pondweeds during the year. Testis and brain tissues were fixed with Bouin - Hollande' s (Humanson, 1972) fixative. Paraffin sections of testes and brains where neurosecretory cells are present were stained with Haematoxylin - Eosin and Aldehyde Fuchsin - Fast Green, respectively, and examined in the light microscope. According to several cytological and histological characteristics of them, the neurosecretory cells were found to be active in certain months. While types of spermatogenesis in Anura amphibians are available in literature, information about the spermatogenesis of Urodels is very little. When compared to the patterns of spermatogenesis in Anura amphibians, one may say that it occurs continuously in Triturus vulgaris. Lobule boundary cells and Sertoli cells in testes show seasonal changes, similar to spermatogenic cells. In conclusion, it may be expressed that there is a functional relationship between neurosecretory cells and spermatogenesis. 37