5. sınıf doğal sayılarla işlemler konusunun probleme dayalı öğrenme ile öğretiminin öğrencilerin matematik dersi başarılarına ve bilgilerin kalıcılığına etkisi
The effect of teaching the topic of operations with natural numbers in 5th grade with problem-based learning on students' success in mathematics courses and the permanence of their knowledge
  1. Tez No: 851422
  2. Yazar: SERAP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma ile doğal sayılarla işlemler konusu kazanımlarının ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin matematik dersi başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisini belirlemek amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda Doğal sayılarla İşlemler Başarı Testi hazırlanmış, testin pilot çalışması yapılmış ve uzman görüşü alınarak teste son hali verilmiştir. Oluşturulan başarı testinin KR 20 güvenirlik katsayısı 0,840 olarak bulunmuştur. Başarı testi konuya yönelik 12 adet kazanımı içeren 24 adet çoktan seçmeli sorudan oluşmuştur. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ilinde bulunan 5. sınıf öğrencileri, örneklemini ise Gaziantep ili Şehitkamil ilçesine bağlı bir devlet ortaokulunun 5. sınıfında okuyan 34'ü deney grubu, 28'i kontrol grubu olmak üzere toplam 62 öğrenci oluşurmuştur. Deney grubuna Probleme Dayalı Öğrenme Yöntemi ile, kontrol grubuna ise mevcut öğretim yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Başarı testi öğretimlerden önce, sonra ve öğretimin bitiminden 8 hafta sonra tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Doğal sayılarla işlemler konusunu kazanımlarının probleme dayalı öğrenme yöntemi ile öğretiminin öğrencilerin matematik dersi başarısına ve bilgilerin kalıcılığına etkisinin incelenmesi amacıyla başarı testinden elde edilen veriler iki yönlü tekrarlanan ölçümlü varyans analizi ve LSD testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubunun son test başarı puanları ve kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir Araştırma sonuçlarına göre probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin matematik dersi başarılarına ve bilgilerin kalıcılığı üzerine olumlu bir katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of this research to determine the effect of the achievements of operations with natural numbers on the mathematics course success and retention of knowledge of 5th grade secondary school students. In the research, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, one of the quantitative research methods, was used. In this direction, the Operations with Natural Numbers Achievement Test was prepared, the pilot study of the test was conducted and the test was finalized by taking expert opinion. The KR 20 reliability coefficient of the created achievement test was found to be 0.840. The achievement test consists of 24 multiple-choice questions containing 12 learning outcomes related to the subject. The population of the research consists of 5th grade students in Gaziantep in the 2022-2023 academic year, and the sample consists of a total of 62 students, 34 of whom are in the experimental group and 28 of whom are in the control group, studying in the 5th grade of a public secondary school in Şehitkamil district of Gaziantep province. The experimental group was taught with the Problem-Based Learning Method, and the control group was taught with the current teaching method. The achievement test was administered before and after the instruction and again 8 weeks after the end of the instruction. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. In order to examine the effect of teaching the achievements of operations with natural numbers with problem-based learning method on students' mathematics course success and retention of knowledge, the data obtained from the achievement test were analyzed by two-way repeated measures analysis of variance and LSD test. As a result of the analysis of the data, it was determined that there was a statistically significant difference between the post-test success scores and retention test scores of the experimental and control groups in favor of the experimental group. According to the results of the research, it was determined that the problem-based learning method made a positive contribution to the students' success in mathematics lessons and the retention of knowledge.