Öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumları ile sınıf yönetim stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between teachers' attitudes to vocational development and classroom management styles
  1. Tez No: 851460
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin mesleki gelişime yönelik tutumları ile sınıf yönetim stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada ayrıca mesleki gelişime yönelik tutum ve sınıf yönetim stilleri; cinsiyet, eğitim düzeyi, eğitim kademesi, mesleki kıdem, okul mevcudu, sınıf mevcudu, bir yıl içerisinde alınan hizmet içi eğitim sayısı ve saati, hizmet içi eğitimlere yönelik öğretmen görüşü değişkenleri ile birlikte incelenmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul/ Sultanbeyli İlçesi' ne bağlı resmi okullarında görev yapan 3138 öğretmenden, örneklemi ise 662 öğretmenden oluşmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen veriler,“Mesleki Gelişime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Sınıf Yönetim Stilleri Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde korelâsyon ve regresyon teknikleri kullanılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda elde edilen bulgulara göre; mesleki gelişime yönelik tutum ile baskıcı, yetkeci, ilgisiz sınıf yönetim stilleri arasında anlamlı ilişki mevcuttur. Mesleki gelişime yönelik tutum ile serbest sınıf yönetim stili arasında anlamlı ilişki bulunmamaktadır. Regresyon analizinden elde edilen bulgulara göre; mesleki gelişime yönelik tutum; baskıcı, yetkeci, ilgisiz sınıf yönetimi stillerini anlamlı olarak yordarken serbest sınıf yönetimi stilini anlamlı olarak yordamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the distance between their development and their attitudes towards development and classroom management. Attitudes towards professional development and classroom management styles; gender, education level, education level, professional seniority, school size, class size, the number and hours of in-service training received in a year, teachers' opinions on in-service training were examined together with the variables. The universe of the research consisted of 3138 teachers working in the official schools of Istanbul / Sultanbeyli District, and the sample consisted of 662 teachers. The data obtained as a result of the research were collected through the“Attitude Scale towards Professional Development”and“Classroom Management Styles Scale”. Correlation and regression techniques were used in the analysis of the data. According to the findings obtained as a result of the correlation analysis; There is a significant relationship between attitudes towards professional development and oppressive, authoritarian, and irrelevant classroom management styles. There is no significant relationship between the attitude towards professional development and the free classroom management style. According to the findings obtained from the regression analysis; attitude towards professional development; While it predicts oppressive, authoritarian and irrelevant classroom management styles, it does not significantly predict the free classroom management style