İlahiyat fakültesi ve medrese öğrencilerinin din eğitimi (Siirt ili örneği)
Religious education of faculty of theology and madressa students: (Siirt province example)
  1. Tez No: 851477
  2. Yazar: ARZU DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmanın amacı İlahiyat fakültesi ve medrese öğrencilerinin din eğitimini karşılaştırmalı olarak ele almaktır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden etnografi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evreni, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Siirt ilindeki İlahiyat Fakültesinde ve belirli bölgelerde bulunan Medreselerde din eğitimi alan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evren içerisinden“rastlantısal olmayan amaçlı örneklem”yöntemiyle seçilen 40 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen açık uçlu sorulardan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılardan toplanan verilerin analizinde içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin din eğitimine ilişkin görüşlerinin Allah'ı tanımak, ilahi mesaj, ahlaki kuralla, dini gereklilik, kurtuluş ve ruhu doyurmak şeklinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. . Araştırmada elde edilen diğer sonuçlar ise“İlahiyat fakültesi için öğrencilerindin eğitimi aldıkları kurumu tercih etme nedenlerin başında donanım gelmektedir. Medrese öğrencilerinden çok detaylı bilgi almak için din eğitimini medreselerde almak istemektedir. Medreselerde okuyan öğrenciler, büyük oranda ailelerinin yönlendirmeleriyle medrese eğitimine başlamaktadırlar. Yaşanan teknolojik gelişmelerin ilahiyat fakültesi kurumu için öğrencilerin din eğitimi aldıkları kurum üzerindeki etkisine yönelik en çok dile getirilen bilgiye ulaşım kolaylığı ifadesidir. İlahiyat fakültesi kurumu için öğrenciler kurumdaki arkadaşları ve öğretmenleri ile ılımlı bir iletişim kurduklarını ifade etmişlerdir. Ayrıca bazı öğrenciler arkadaşları ve öğretmenleri ile samimi, sevgi ve saygıya dayalı iletişim kurduklarını düşünmektedirler. Medrese kurumu için öğrencilerin büyük bir bölümü kurumdaki arkadaşları ve öğretmenleri ile güçlü iletişim kurdukları konusunda görüş bildirmişlerdir. Din eğitimi aldıkları kurumlardan hangisinin daha faydalı olduğuna ilişkin öğrenci görüşlerinde ilahiyat fakültesi kurumu için ilahiyat fakültesinin medreselere göre daha faydalı olduğu görüşü hâkimdir”şeklindedir. Araştırma sonucunda eğitime ve eğitim programına yön verilmesi konusunda bir fikir oluşturabileceği düşüncesiyle eğitimcilerin doğudaki medreseleri ve batıdaki okulları incelemeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to comparatively examine the religious education of the students of the faculty of theology and madrasah. This study was conducted using ethnography, one of the qualitative research methods. The population of the research consists of students receiving religious education at the Faculty of Theology in the province of Siirt in the Southeastern Anatolia Region and in Madrasahs in certain regions. The sample of the research consists of 40 students selected from the population using the“non-random purposeful sampling”method. A semi-structured interview form consisting of open-ended questions developed by the researcher was used to collect data in the study. Content analysis technique was used to analyze the data collected from the participants. As a result of the research, it was concluded that the students' views on religious education were knowing God, divine message, moral rules, religious necessity, salvation and satisfying the soul. Other results obtained in the research are as follows:“Equipment is one of the main reasons why students choose the institution where they receive religious education for the faculty of theology. Madrasa students want to receive religious education in madrasahs in order to get detailed information. Students studying in madrasahs begin their madrasah education largely with the guidance of their families. The most frequently expressed expression about the impact of technological developments on the institution of the Faculty of Theology, where students receive religious education, is the ease of access to information. For the faculty of theology, students stated that they had a moderate communication with their friends and teachers at the institution. In addition, some students think that they communicate with their friends and teachers sincerely, based on love and respect. For the madrasa institution, the majority of students stated that they had strong communication with their friends and teachers at the institution. ”In students' opinions regarding which of the institutions where they receive religious education is more beneficial, the dominant opinion is that the faculty of theology is more beneficial than madrasahs for the faculty of theology." As a result of the research, it is suggested that educators examine the madrasahs in the east and the schools in the west, with the idea that it may create an idea about directing education and the curriculum.