Örgütsel sessizliğin Munzur Üniversitesi çalışanları üzerindeki etkisine dair bir araştırma
Organizational silence in Munzur University a research on the effect on employees
  1. Tez No: 851476
  2. Yazar: GÜRSES GÜRGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN, DOÇ. DR. SERDAR ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kurum çalışanlarının görev yaptıkları iş yerlerinde yaşanan sorunlara ve problemlerin çözümüne dair fikir belirtmemesi, işleyişle ilgili düşüncelerini dile getirmesi, iş akışı, görev dağılımı gibi kendilerini ilgilendiren konularda yapacağı itirazları yöneticilerle paylaşmaması çalışanın sessizliğidir. Bu sessizlik durumu kurumun geneline yayılırsa örgütsel sessizlik iklimi meydana gelir. Bu çalışmanın öncelikli amacı Munzur Üniversitesi çalışanları arasındaki örgütsel sessizlik düzeyini, çalışanların örgütsel sessizlik düzeylerinin yaş, cinsiyet, eğitim, unvan gibi kişisel özelliklere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Örgütsel sessizlik konusunda yapılan çalışmalarda örgütsel sessizlik iklimi ortadan kaldırıldığında kurumların gelişmesine katkı sağlayacağı, değişen çevre ve teknolojik şartlara daha çok uyum göstereceği kanısına varılmıştır. Bu kapsamda örgütsel sessizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik faaliyetlerin geliştirilmesine ve buna dair çözüm yollarına değinilmiştir. Sessizlik ikliminin hiyerarşiden mi yoksa iletişim kanallarının yeterli düzeyde olmamasından mı kaynaklandığını araştırmak amacıyla katılımcılara sorular yöneltilmiş verilen yanıtlara göre örgütsel sessizliğin kurum çalışanlarına etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada anket yöntemi kullanılmıştır. İstatistiksel analizler ile hipotezlerin doğruluğu test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational silence is the silence of employees who do not express their opinions about the problems and solutions to the problems experienced in their workplaces, express their thoughts about the functioning, and do not share their objections to the managers on issues that concern them such as work flow and task distribution. If this silence spreads throughout the organization, a climate of organizational silence occurs. The primary purpose of this study is to determine the level of organizational silence among Munzur University employees and whether the organizational silence levels of employees differ significantly according to personal characteristics such as age, gender, education, and title. In the studies on organizational silence, it has been concluded that when the climate of organizational silence is eliminated, it will contribute to the development of institutions and will adapt more to changing environmental and technological conditions. In this context, the development of activities to eliminate organizational silence and solutions to this problem are mentioned. In order to investigate whether the climate of silence is caused by the hierarchy or the lack of adequate communication channels, questions were asked to the participants and according to the answers given, it was tried to determine the effects of organizational silence on the employees of the organization. Survey method was used in this study. The accuracy of the hypotheses was tested with statistical analysis.