Süperiletkenler üzerine bir derleme
A Collection knowledge on the superconductors
  1. Tez No: 85149
  2. Yazar: YAŞAR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZ Bu çalışmada, yüksek sıcaklık süperiletkenliğin (HTSC) başlangıçtan bu güne kadar ki gelişimi üzerinde inceleme yapıldı. Yüksek sıcaklık süperiletkenliğinden olan YBCO ve LSCO 'nun yapısal özelikleri incelendi ve bunların kristal geometrik yapılarına bağlı olarak normal halden süperiletkenlik haline nasıl geçtikleri araştırıldı. Gerçekte normal haldeki kristaller tetragonal yapıda ve süperiletken haldekiler ortorombik yapıdadırlar. Teorilerin ışığı altında HTSC materyallerinin özelliği ile ilgili bazı veriler araştırıldı. Diğer taraftan yukarıda adı geçen süperiletkenlik materyalleri üzerine, özellikle YBCO üzerine, bazı deneysel çalışma düzenekleri ve araştırmalar da değerlendirildi. ANAHTAR KELİMELER: Süperiletken, LSCO ve YBCO
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work development of the high temparature superconducting (HTSC) has been investigated through beginning to present time. YBCO and LSCO from HTSC with their structural prospects were studied and how they pass from the normal state to the superconduting state depending on the geometrical state of the crystals. In fact, in the normal state the crystals have the teragonal structure and in the superconducting state have the ortorhombic structure. In the light of the theories on the HTSC materials, some data related to YBCO and LSCO were researched. On the other side, some experimental research, on the above superconducting materials, especially on the YBCO, were examined, such experimental setups and some superconducting measurements techniques. KEY WORDS: Superconducting, YBCO and LSCO