Gemilerin darbe ve çarpışma analizi
Impact and collision analysis of ships
  1. Tez No: 851494
  2. Yazar: CAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Denizcilik, Kazalar, Marine Science, Marine, Accidents
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Deniz taşımacılığında, liman ve boğaz bölgeleri ile kanal geçişlerinde yoğun trafik oluşmaktadır. Bu duruma, olumsuz hava şartlarının eklenmesi sonucu kazalar meydana gelebilmektedir. Deniz kazaları gemilerin birbirlerine çarpması veya karaya oturması şeklinde gelişmektedir. Tankerler, deniz taşımacılığında kullanılan gemilerdir. Tanklarında sıvı olarak ham veya işlenmiş petrolü ya da türevlerini taşırlar. Bu nakliyat tüm deniz taşımacılığı içinde en büyük taşıma tonajını oluşturur. Belirli bölgelerde ortaya çıkmakta olan bu yoğun trafik kaza riskini artırmaktadır. Herhangi bir geminin bir tankere veya tankerlerin birbirlerine çarpmasıyla denize petrol veya türevleri yayılmaktadır. Yayılan bu kirliliğin kıyı ve denizel ekosisteme olumsuz etkileri bulunduğu gibi, doğal denizel ortamda ya da üretim çiftliklerinde bulunan canlıların doğrudan yok edildiği, rekreasyonel faaliyetlerin engellendiği olumsuz etkiler de ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, bir geminin baş bodoslaması ile bir tankere veya konteyner gemisine bordasından çarpma simülasyonları ayrıntılı olarak ANSYS / LS-DYNA yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Gemilerin çarpışması sırasında açığa çıkan enerji değerleri ve oluşan deformasyonlar incelenerek hasar analizleri yapılmıştır. Dolayısıyla tanker ve diğer gemi konstrüksiyonlarının henüz tasarım aşamasında ağır kaza senaryolarına göre tasarlanması gerekliliği ortaya konmuş ve bu doğrultuda öneriler geliştirilmesi mümkün olmuştur. Böylelikle oluşacak kazalarda, ortaya çıkacak hasarın sınırlandırılması, çevre kirliliğinin engellenmesi veya en azından etkili oranda sınırlandırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In maritime transportation, intense traffic occurs within ports, straits and canal passages. When severe weather conditions are added to this situation, accidents can be unavoidable. Accidents mainly occur in the form of ships colliding with each other or running aground. Tankers are vehicles used in maritime transportation. They transport processed or crude oil itself and its derivatives in their tanks. This type of transportation constitutes the largest tonnage in all maritime transportation. The intense traffic, which occurs in certain regions, increases the risk of accidents. When a ship crashes into a tanker or tankers into each other, oil or its derivatives are spread into the sea. This pollution has negative effects on the coastal and marine ecosystem, as well as causes the direct destruction of living creatures in the natural marine environment and/or in production farms and the prevention of recreational activities. In this study, simulations of a ship's forecastle hitting a tanker or container ship from its side were examined in detail using ANSYS / LS-DYNA software. Damage analyzes were carried out by examining the energy values released and the deformations that occurred during the collision of the ships. Therefore, it has been revealed that tanker and other ship constructions need to be designed according to severe accident scenarios at the design stage, and it has been possible to develop suggestions in this scope. Thus, it is of great importance to limit the damage that will occur in accidents and to prevent environmental pollution or at least to limit it effectively.