Linear and cyclic volatile methyl siloxane levels in house dust and indoor air and their gas-particle partitioning
Ev tozu ve iç ortam havasındaki lineer ve halkalı metil siloksan seviyeleri ve gaz-partikül faz dağılımları
  1. Tez No: 851495
  2. Yazar: ERSAN GÜNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Uçucu Metil Siloksanlar (VMS) kişisel bakım, temizlik ve endüstriyel ürünlerde katkı maddesi olarak kullanılmakta, iç ortam havası ve atmosferde yüksek seviyelere ulaşabilmektedirler. Bu çalışmada, insanların en çok vakit geçirdiği beş farklı iç ortamdan (oturma/yatak odaları, ofisler, sınıflar, arabalar) ve siloksanlara maruz kalma olasılığı yüksek olan diğer ortamlardan (kuaför ve berber salonları) iç ortam havası ve toz örnekleri toplanmıştır. Eşzamanlı olarak dış hava örnekleri de toplanmıştır. İç ortam hava konsantrasyonlarının belirlenmesi için pasif örnekleme yöntemi kullanılmıştır (örnekleme süresi=1 hafta). İç ortam toz örnekleri elde taşınabilir bir elektrik süpürgesi kullanılarak toplanmıştır. Tüm örnekler yedi siloksan bileşiği (L3, L4, L5, D3, D4, D5 ve D6) için analizlenmiştir. İç ortam ΣVMS konsantrasyonları metreküpte 1526-449836 nanogram arasında değişmiştir. Dış havadaki konsantrasyonların ise önemli ölçüde daha düşük olduğu gözlenmiştir (aralık: metreküpte 236-9869 nanogram). Ortalama iç ortam havası/dış hava konsantrasyon oranları birden büyüktür (aralık:16,8-183). Bu sonuç VMS'nin önemli ölçüde iç ortamdan kaynaklandığını göstermektedir. İç ortam tozu ΣVMS konsantrasyonları gramda 354-40852 nanogram arasında değişmiştir. İç ortam havası, dış hava ve içortam tozu örneklerinde baskın VMS D5'tir. En yüksek ortalama iç ortam havası ve toz ΣVMS seviyeleri berber ve kuaför salonlarında ölçülmüştür. En düşük ortalama ΣVMS seviyeleri ise iç ortam havası için sınıflarda, iç ortam tozu için ise evlerde ölçülmüştür. VMS bileşiklerinin iç ortam havası ve tozu arasındaki faz dağılımları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Volatile methyl siloxanes (VMS) are added to several products (personal care, cleaning, and industrial) and they reach elevated levels in indoor air and atmosphere. In the present study, indoor air and dust samples were gathered from five different indoor environments (six from each) where people spend much of their time and having a high potential for VMS exposure (living rooms, bedrooms, offices, classrooms, cars, and hairdresser/barber shops). Concurrent atmospheric samples were also taken. Passive sampling was used to determine the indoor air concentrations with a sampling period of one week. Indoor dust samples were taken using a hand-held vacuum cleaner. All samples were analyzed for seven siloxane compounds (L3, L4, L5, D3, D4, D5 and D6). Indoor air ΣVMS concentrations ranged between 1526-449836 nanograms per cubic meter. Atmospheric concentrations were substantially lower (range: 236-9869 nanograms per cubic meter). Average indoor/outdoor concentration ratios were>1.0 (range: 16.8-183) indicating that VMS have significant indoor sources. Indoor dust ΣVMS concentrations ranged between 354-40852 nanograms per gram. The dominant VMS was D5 for indoor/ambient air and indoor dust samples. Highest average indoor air and indoor dust ΣVMS levels were measured in hairdresser and barber shops. However, lowest levels were observed for classrooms and homes for indoor air and dust, respectively. VMS partitioning between the gas-phase and indoor dust was also investigated.