Aloe vera ve nigella sativa'nın yanık iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of aloe vera and nigella sativa on burn healing
  1. Tez No: 851493
  2. Yazar: ŞEYDA HİLAL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİD DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ratlarda deneysel deri yanıklarında Aloe vera (AV) ve Nigella sativa'nın (NS) yanık iyileşmesi üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışmada 36 adet rat kullanıldı. Ratlar her grupta 12 adet rat olacak şekilde ve kontrol (K), AV ve NS grupları olmak üzere 3 ana gruba ayrıldı. Her bir ana grup ise kendi içerisinde 7 ve 14 günlük postoperatif takipleri yapılmak üzere 6'şar adetlik 2 alt gruba ayrıldı. Ratların dorsal torasik bölgesi üzerinde 1.5 cm çapında tam katlı 2. derece termal deri yanığı oluşturuldu. 36 yanık bölgesini ince bir tabaka halinde kaplayacak şekilde 12 yanığa cold krem (kontrol), 12 yanığa AV ve kalan 12 yanığa ise NS topikal olarak günde iki kez uygulandı. Yanık oluşturulduktan hemen sonra, 4, 7, 10 ve 14. günlerde yanık ve epitelizasyon bölgeleri ölçüldü. Operasyondan sonra 7 ve 14. günlerde her üç gruptan da 6'şar adet rat ötenazi edildi. Biyokimyasal incelemeler için kan ve deri dokuları, histopatolojik muayeneler için deri örnekleri alındı. Makroskopik muayenelerde 4, 7 ve 10. günlerde AV grubundaki iyileşmenin diğer gruplardan daha iyi olduğu, 14.
Özet (Çeviri)
Thirty-six rats were used in this study to determine the effects of Aloe vera (AV) and Nigella sativa (NS) on burn healing in experimental skin burns in rats. The rats were divided into tree main groups: control (C), AV and NS groups, with twelve rats in each group. Each main group was divided into two subgroups of six each for seven and fourteen day postoperative follow up. A full thickness 2nd degree thermal skin burn with a diameter of 1.5 centimeters was created on the dorsal thoracic region of the rats. Cold cream (control) was applied to twelve burns, AV was applied to twelve burns, and NS was applied topically to the remaining twelve burns twice a day, covering thirtysix burn areas in a thin layer. Burn and epithelialization areas were measured immediately after the burn was created, on days four, seven, ten and fourteenth. Six rats from each of the three groups were euthanized on the seventh (7th) and fourteenth (14th) days old after the operation. Blood and skin tissues were taken for biochemical examinations, and skin samples were taken for histopathological examinations. In macroscopic examinations, it was observed that the recovery in the AV group was better than the other groups on the fourth, seventh and on the tenth days, and the recovery in the AV and NS groups was better than the control group on the fourteenth days. In the study, malondialdehyde (MDA) and reduced glutathione (GSH) levels, catalase (KAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione-S-transferase (GST), superoxide dismutase (SOD) activities were determined.