Doğum eylemi başlangıcında transperineal 3D ultrasonografi ile ölçülen levator hiatal alanın doğum süresi ve doğum şeklini öngörmedeki yeri
The role of levator hiatus area measured by transperineal 3D ultrasonography at the beginning of labour in predicting the duration and mode of delivery
  1. Tez No: 851561
  2. Yazar: BİLGE AKAY ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Kanuni Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: 3D transperineal ultrasonografi, noninvaziv bir yöntem olması nedeniyle hasta konforunu göz önünde bulundurarak doğum eyleminin takibine ve doğum şeklini tahmin etmeye yardımcı olabilecek bir araçtır. Çalışmamızda levator hiatal alanı değerlendirerek ilerlemeyen eylem ve sefalopelvik orantısızlık gibi sezaryen endikasyonlarını gebenin doğum ünitesine ilk kabulünde öngörebilmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Prospektif ve tek merkezli çalışmamıza, Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 01/07/2023 ile 25/12/23 tarihleri arasında doğum için başvuran, 18-45 yaş arası, 37-42 gebelik haftaları arasındaki 247 gebe dahil edildi. Levator hiatus ölçümleri intrapartum transperineal 3D ultrasonografi ölçümleri dinlenme (R), kasılma (C) ve Valsalva (V) olmak üzere 3 farklı durumda kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: 3D transperineal ultrasonography is a noninvasive tool that can help to follow the labour and predict the mode of delivery by considering patient comfort. In our study, we aimed to predict indications for caesarean section such as non-progressive labour and cephalopelvic disproportion by evaluating the levator hiatal area at the first admission of the pregnant woman to the delivery unit. Material and Method: In our prospective and single center study, 247 pregnant women between the ages of 18-45 years and 37-42 weeks of gestational age who presented to Kanuni Training and Research Hospital for delivery between 01/07/2023 and 25/12/23 were included. Levator hiatus measurements intrapartum transperineal 3D ultrasonography measurements were recorded in 3 different states: resting (R), contraction (C) and Valsalva (V).