Çoğul fonksiyonlar ve belirtisiz çoğul fonksiyonlarda süreklilik çeşitleri
- Tez No: 8516
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÎV ÖZET îki bölümden oluşan bu çalışmada çoğul fonksiyonların ve belirtisiz çoğul fonksiyonların süreklilik tipleri ve bunlar arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır. Birinci bölümde çoğul fonksiyonların sürekliliklerine ilişkin temel tanı a, teorem ve sonuçlar verilmekte ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmektedir. örneğin, tek-degerli bir fonksiyonun görüntüsü hemen hemen regüler bir topolojik uzayda ise, zayıf süreklilik kavramlarının herbiri hemen hemen süreklilik kavramlarıyla çakışır. Eğer görüntü yarı-regüler bir topolojik uzayda ise, hemen hemen sürekliliğin her biri süreklilikle çakışır. Böylece hemen hemen ve yarı-regüler topolojik uzayların karakter izasyonu elde edilir. Çoğul fonksiyonlar için ise, bu eşdeğerili likler uzayın hemen hemen normal ve yarı-normal uzay olması durumlarında gerçekleşir. İkinci bölümde ise, belirtisiz çoğul fonksiyonların sürekliliğine ilişkin önemli tanım ve teoremler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
»UMKAKY This work consists of two chapters and is devoted to scae types of continuity of aultivalued functions and fuzzy multivalued functions. In the first chapter we give some important definitions, theorems and corollaries related to aultivalued functions and study the interrelations between these concepts. For exaaple. if the range of a single valued function is an aiaost-reguiar topological space, then all of the weak continuity notions coincides with that of alaost continuity, and if the range is a seai-regular topological space, than ail of the almost continuity notions coincides with that of continuity. In connection Kith this concept a characterization of almost regular and semi-regular topological spaces is obtained. On the other hand ault if unctions are also considered and it is In the second chapter soeb important definitions and theorems concerning fuzzy multivalued functions are investigated.