İnsülin kullanan diyabet hastalarında hipoglisemi korkusu ve yaşam kalitesi
Fear of hypoglycemia and quality of life in diabetic patients using insulin
- Tez No: 851673
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÇELİK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma, insülin kullanan tip 2 diyabetli hastalarda hipoglisemi korkusu ve yaşam kalitesini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı olarak gerçekleştirilen araştırma, 16 Şubat 2023-30 Nisan 2023 tarihleri arasında bir devlet hastanesinin diyabet polikliniğine başvuran ve araştırmaya dahil edilme krtiterlerini karşılayan 210 insülin kullanan tip 2 diyabet hastası üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler 'Hasta Bilgi Formu', 'Hipoglisemi Korku Ölçeği' ve 'SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the fear of hypoglycaemia and quality of life in patients with type 2 diabetes using insulin. Materials and Methods: The descriptive study was conducted on 210 insulin-using individuals with type 2 diabetes who applied to the diabetes outpatient clinic of a state hospital between February 16, 2023 and April 30, 2023 and met the inclusion criteria for the study. Data were collected using the 'Patient Information Form', 'Hypoglycemia Fear Scale' and 'SF-36 Quality of Life Scale'.