Türkiyede belediyecilik ve sosyal politika: Çankaya ve Keçiören Belediyeleri
Municipalism and social policy in Turkey: Çankaya and Keçiören Municipalities
  1. Tez No: 851687
  2. Yazar: VEDAT ERDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sosyal Politika uygulamaları bugün yerel yönetimlerin görev alanına daha çok girmeye başlamıştır. Ülkemizdeki kentleşme oranları arttıkça yerel yönetimlerin sosyal politika alanları, çeşitleri ve faydalanıcıları da artmaktadır. Belediyelerin sınırları içinde yaşayan vatandaşların sosyal, ekonomik ve kültürel farklılıkları sosyal politikalara yönelik beklentilerini belirleyen önemli faktörlerdir. Bu çalışmada farklı politik ve ideolojin anlayışa sahip partiler tarafından yönetilen iki belediyenin karşılaştırıldı. Politik ve ideolojik anlayış farklarının sosyal belediyecilik uygulamalarına etkileri incelendi. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Sosyal Politika, Sosyal Devlet ve Sosyal Belediyecilik olmak üzere ana kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde ülkemizdeki sosyal belediyecilik anlayışı ve uygulama konuları açıklandı. Ülkemizdeki sosyal belediyecilik uygulamalarında karşılaşılan sorunlar ele alındı. Sosyal politika ve sosyal belediyeciliğin tarihi dönemler halinde incelenerek ülkemizde günümüze kadar olan tarihi gelişimi incelendi. Üçüncü bölümde ise Keçiören ve Çankaya ilçeleri tarihi, ekonomik, siyasal ve sosyal yönlerden incelendi. 2014 ve 2022 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisine mensup belediye başkanı tarafından yönetilen Çankaya Belediyesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi'ne mensup bir belediye başkanı tarafından yönetilen Keçiören Belediyesin“sosyal belediyecilik”uygulamaları bakımından karşılaştırması yapılmıştır. Karşılaştırma için kullanılan veriler belediyelerin ilgili yıllara ait faaliyet raporları ve stratejik planlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social policy practices have begun to enter the scope of local governments today. As urbanization rates increase in our country, the areas, types, and beneficiaries of the social policy of local governments are also increasing. The social, economic, and cultural differences of the citizens living within the boundaries of municipalities are important factors in determining their expectations for social policies. In this study, two municipalities governed by different political and ideological understandings were compared. The effects of differences in political and ideological understandings on social municipal practices were examined. The study consists of three parts. In the first part, the main concepts of Social Policy, Social State, and Social Municipalism were examined. In the second part, the understanding and implementation issues of social municipalism in our country were explained. The problems encountered in social municipalism practices in our country were discussed. The historical development of social policy and social municipalism in our country was examined in historical periods until today. In the third part, the historical, economic, political, and social aspects of the Keçiören and Çankaya districts were examined. The“social municipalism”practices of Çankaya Municipality, managed by a mayor from the Republican People's Party, and Keçiören Municipality, managed by a mayor from the Justice and Development Party between 2014 and 2022, were compared. The data used for comparison were obtained from the municipalities' activity reports and strategic plans for the relevant years.