İlk ve ortaöğretim kurumlarındaki etik iklim ve örgütsel bağlılık ilişkisinde etik liderliğin rolü
The role of ethical leadership in the relationship between ethical climate and organizational commitment in primary and secondary education institutions
  1. Tez No: 851686
  2. Yazar: BİRCE CEREN ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
İlk ve ortaöğretim kurumlarında gerçekleştirilen bu araştırmada öğretmen algıları üzerinden etik iklim ve örgütsel bağlılık ilişkisinde etik liderliğin rolü inceleme konusu yapılmıştır. Betimsel nitelikte ve ilişkisel tarama modelindeki araştırmada veriler, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara merkez ilçelerinde tesadüfi yolla seçilen 416 öğretmen üzerinden sağlanmıştır. Araştırmada geçerlik ve güvenirlikleri test edilmiş üç ölçekten yararlanılmıştır. Bunlardan Etik Liderlik Ölçeği, etik liderliğin dürüstlük, güvenilirlik ve adalet yanıyla ilgilidir. Etik İklim Ölçeği, etik iklimin belirleyicisi olan etik kodlar, örgüt politika ve uygulamalarına yöneliktir. Örgütsel Bağlılık Ölçeği ise, öğretmenlerin okula ilişkin duygusal, devam ve normatif bağlılıklarına ilişkindir. Hazırlanan anket öğretmenlerin kendilerini kurumsal baskı altında kalmadan doldurabilmeleri için internet üzerinden çevrimiçi yöntemle uygulanmıştır. Araştırma verileri Jamovi 2.2 paket programıyla çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına bakıldığında katılımcı öğretmenlerin okul müdürlerine dönük genel etik liderlik algıları yüksek düzeydedir. Çalıştıkları okullara yönelik etik iklim ve örgütsel bağlılık algı ortalamaları ise orta seviyede bulunmaktadır. Öğretmenlerin etik iklim ve örgütsel bağlılık algılarında eğitim ve medeni durumlarına göre anlamlı farklılıklar vardır. Okul türü, cinsiyet ve branş faktörü öğretmen algılarında anlamlı fark yaratmamaktadır. Öğretmenlerin etik liderlik ile etik iklim algıları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde etik liderlik ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Öğretmenlerin etik iklim algılarıyla örgütsel bağlılıkları arasında da anlamlı ilişki vardır. Bulgulara göre etik iklim örgütsel bağlılığın anlamlı bir yordayıcısıdır. Bu çerçevede öğretmenlerin etik iklim ve örgütsel bağlılık algıları arasındaki ilişkide etik liderliğin aracılık rolü bulunmaktadır. Bu bulgular ışığında okullarda etik iklim kalitesinin artırılması ve yöneticilerin etik liderlik becerilerinin geliştirilmesi yönünde daha etkili kurumsal politikaların izlenerek daha etkili stratejilerin üretilip uygulanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
In this research, the role of ethical leadership in the relationship between ethical climate and organizational commitment was examined through teacher perceptions. In the research using a relational scanning model, data was obtained from 416 randomly selected teachers in the central districts of Ankara in 2022-2023 academic year. Three scales, whose validity and reliability were tested, were used in the study. Among these, The Ethical Leadership Scale is related to honesty, reliability and justice aspects of ethical leadership. The Ethical Climate Scale is aimed at ethical codes, organizational policies and practices that determine ethical climate. The Organizational Commitment Scale is about teachers' emotional, attendance and normative commitments to school. The prepared survey was applied online. Research data were analyzed with Jamovi 2.2. program. Considering the research findings, general ethical leadership perceptions of the teachers towards their school principals are at a high level. The ethical climate and organizational commitment perception averages for the schools are at a medium level. There are significant differences in teachers' perceptions of ethical climate and organizational commitment according to their education and marital status. School type, gender and branch factors do not create a significant difference in teacher perceptions. It was determined that there was a positive significant relationship between teachers' ethical leadership and ethical climate perceptions. Likewise, significant relationships were observed between ethical leadership and organizational commitment. There is also a significant relationship between teachers' ethical climate perceptions and their organizational commitment. According to the findings, ethical climate is a significant predictor of organizational commitment. In this context, ethical leadership has a mediating role in the relationship between teachers' perceptions of ethical climate and organizational commitment. As a result it is recommended to produce and implement more effective institutional policies to increase the quality of the ethical climate in schools and to develop the ethical leadership skills of administrators.