Aile Sağlığı çalışanlarının kadına yönelik şiddet davranışlarını tanıma, danışmanlık ve bildirim yapma düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of family health workers' levels of recognition, counseling and reporting violent behavior against women
  1. Tez No: 851692
  2. Yazar: BÜŞRA SEKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİRE ERCAN TOPTANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma, İstanbul'un Avrupa yakasındaki üç ilçede bulunan Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) görev yapan aile sağlığı çalışanlarının (ASÇ) kadına yönelik şiddeti tanıma düzeylerini, danışmanlık ve bildirim yapma durumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini İstanbul da üç ilçeye bağlı ASM'lerde çalışan aile sağlığı çalışanları oluşturmuştur. Araştırma toplam 222 kişi ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri için Kişisel Bilgi Formu, Aile Sağlığı alışanlarının Kadına Yönelik Şiddet Belirtilerini Tanımalarına İlişkin Ölçek, Aile Sağlığı Çalışanlarının Danışmanlık Davranışları Soru Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada yer alan ASÇ'lerin“yaş”ortalaması 37,74 olarak belirlenmiş olup, %97,3'sinin kadın ve %73'ünün lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Şiddeti ele almada kendine yeterli görenler %63,1'dir. ASÇ'lerin“kadına yönelik şiddetin belirtilerini tanıma”toplam puan ortalaması 22,58 olduğu bulunmuştur. ASÇ'lerin %82'si şiddet mağduru kadına danışmanlık yaptığını, %61,3'sı ise şiddet mağduru kadın bildirimini yapmadığını ifade etmiştir. ASÇ'lerin bildirim yapmamasının nedeni %35.3 oranı ile ASM'de güvenlik olmaması olarak belirlenmiştir. KYŞ'nin belirtilerini tanıma toplam puan ortalaması ile KYŞ'nin danışmanlık toplam puan ortalaması arasında r=0,628 pozitif orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Sonuç: ASÇ'lerin tamamı meslek hayatlarında şiddet ile karşılaşmıştır. Lisans mezunu ASÇ'lerin şiddet belirtilerini tanıma ve danışmanlıkta diğer öğrenim durumlarına göre daha iyi düzeyde oldukları görülmüştür. KYŞ belirtilerini tanıma düzeyi arttıkça kadına yönelik şiddet danışmanlık düzeyinin arttığı bulunmuştur. ASÇ'lerin kadına yönelik şiddeti tanımada orta düzeyin üstünde olduğu, danışmanlık yapma düzeylerinin ise yüksek olduğu belirlenmiş olup bildirim yapma oranları ise düşük bulunmuştur. ASM çalışanları, kendi güvenliklerinden endişe ettikleri için bildirim yapamadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research is a descriptive and cross-sectional study conducted to evaluate women's unemployment levels and counseling and consultancy status of family health workers working in Family Health Centers located in three districts on the European side of İstanbul. Materials and Methods: The population consisted of family health workers working in family health centers in three districts of Istanbul. It was carried out with a total of 222 people. Personal Information Form, Family Health Workers' Recognition of Signs of Violence Against Women Scale and Family Health Workers' Counseling Behaviors Survey were used in the research. Data analysis was done with SPSS 22.0 program. Results: While the average“age”of those included in the research was determined as 37.74, it was determined that 97.3 percent were women and 73 percent had a bachelor's degree. The rate of those who consider themselves sufficient to cope with violence is 63.1%. The average total score they received from the“recognizing the signs of violence”dimension was 22.58. 82% stated that they provided counseling to women victims of violence, and 61.3% stated that they did not report women victims of violence. The reason for the 35.3% non-reporting rate was determined to be lack of security. A positive and moderate correlation was found between the total score average of recognizing the signs of violence against women and the total score average of violence against women counseling at r = 0.628. Conclusion: All participants have encountered violence in their professional lives. It has been observed that those with a bachelor's degree are at a better level in recognizing signs of violence and counseling than those with other educational backgrounds. It has been found that as the level of symptom recognition increases, the level of counseling on violence against women increases. It was determined that the recognition of violence against women was above the medium level, the counseling levels were high, and the reporting rates were found to be low. They stated that they could not make a report because they were worried about their own safety.