COVID-19 pandemisinin Kuran hıfzına etkileri ve değerlendirmesi
Effects and evolution of the COVID-19 pandemic on Quran memorization
- Tez No: 851710
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, hafızlık eğitiminin tarihini, mevcut durumunu ve özellikle COVID-19 pandemisi dönemindeki dönüşümünü incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, hafızlık eğitiminin kökenleri ve gelişimi tarihsel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Ardından, günümüzdeki hafızlık eğitimi pratiği ve COVID-19 pandemisinin getirdiği değişiklikler incelenmiştir. Pandemi döneminde uzaktan eğitim, dijital platformlar ve yeni öğretim yöntemlerinin hafızlık eğitimine entegrasyonu tartışılmıştır. Bu çalışmada, pandemi döneminde hafızlık eğitiminde karşılaşılan zorlukları ve bu zorluklara yönelik çözüm önerilerini de değerlendirilmiştir. Son olarak, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi metaverse platformlarının hafızlık eğitimindeki potansiyeli ele alınmıştır ve bu teknolojilerin gelecekteki rolü tartışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the history of quran memorization education, its current status, and particularly its transformation during the COVID-19 pandemic. Firstly, the origins and historical development of memorization education are discussed from a historical perspective. Subsequently, the current practice of memorization education and the changes brought about by the COVID-19 pandemic are examined. The integration of distance education, digital platforms, and new teaching methods into memorization education during the pandemic is discussed. This study also evaluates the challenges encountered in memorization education during the pandemic and provides solutions to these challenges. Finally, the potential of metaverse platforms such as virtual reality and augmented reality in memorization education is explored, and the role of these technologies in the future is discussed