Dilencilerin gözünden dilenciliği ortaya çıkaran sosyo-ekonomik koşullar; Ankara örneği
Socio-economic conditions that revealed beggaring from the perspectives of beggars; Ankara example
- Tez No: 851709
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dilencilik her şeyden önce maddi getiri sağlamak amacıyla yapıldığı için bu kavramı ekonomik yapıdan bağımsız olarak düşünmek hatalı olur. Bununla birlikte dilencilik yapan kişilerin ekonomik süreçlerden ve toplumsal yapıdaki değişimlerden ne düzeyde etkilendiğini, kişisel tercihlerin ve algıların dilencilik üzerinde etkilerini anlamak nitel bir araştırma için gereklidir. Bu perspektifle, araştırma gerçekleştirilirken bir yandan literatürde dilenciliğe ilişkin veriler araştırılmış diğer yandan dilencilerin gözünden anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın temel amaçları hedeflenen, dilenciliği kavramsal olarak tanımlamak, neden sonuç ilişkisi içerisinde değerlendirmek ve dilencilik sorunun çözümüne yönelik sosyal politika önerileri ortaya koymaktır. Bu tez, dilencilerin ülkedeki ve toplumdaki sosyo-ekonomik koşullara yönelik algılarını araştırmayı, karşılaştıkları zorluklara ve bu koşullara bakış açılarına odaklanmayı ve toplumsal gerçeklik ile dilencilerinin algısı arasındaki karmaşık dinamikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 10 katılımcı ile yüz yüze görüşmeyi de içeren nitel araştırma yöntemiyle, dilencilerin deneyimlerine ve olumsuz ekonomik koşullarla mücadelelerine ışık tutmayı hedeflemektedir. Bulgular, finansal zorlukların derin etkisinin altını çizmekte ve sınırlı fırsatlarla karşı karşıya kalan dilenciler arasında yaygın bir umutsuzluk duygusunun olduğunu ortaya koymaktadır. Tez, tartışmayı daha geniş toplumsal bağlamda çerçevelemek maksadıyla, ekonomik eşitsizliklerin dilencilerin algıları ve deneyimleri üzerindeki etkisini onların ifadeleri üzerinden vurgulamaktadır. Ayrıca görüşmelerden elde edilen nitel veriler derinlemesine incelenerek, sosyo-ekonomik faktörler ile dilencilerin algısı arasındaki karmaşık etkileşimin daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunmayı da amaçlamaktadır. Nitel veriler, dilencilerin karşılaştığı zorlukların incelikli bir resmini çizerek deneyimlerinin çok yönlü doğasını aydınlatmaktadır. Sonuç bölümünde ise bu araştırma, sosyo-ekonomik zorluklar karşısında dilencilerin karşılaştığı problemlerin ortadan kaldırılabilmesi, dilenciliğin yerini istihdama katılıma bırakabilmesi için ve eşit koşullarda eğitim ve diğer sosyal destek sistemlerine erişim için gerekli politika önerileri ile hedeflenen sosyal içerme müdahalelerinin ve sosyal destek sistemlerinin ortaya konulmasına yönelik öneriler de geliştirmektedir. Bu bağlamda dilencilerin karşılaştıkları zorluklar, onları dilenmeye iten sosyal ve ekonomik sebepler ve sorunun çözümünde yeterli olmayan sosyal politikaların altı çizilmiştir. Dilencilerin algı, düşünce ve yaşam öykülerinden elde edilen bulgular sosyal devlet Anlayışının ortaya koyduğu sosyal politikalar bağlamında dilencilik sorunun çözümü için toplumsal politika yapıcılara yön gösterici olmakla birlikte araştırma esnasında alanla ilgili yapılan nicel ve nitel çalışmaların eksik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Begging is primarily done to obtain financial gain, so it would be incorrect to consider this concept independently of the economic structure. However, it is necessary to conduct qualitative research to understand the extent to which individuals who beg are affected by economic processes and social changes, as well as the effects of personal preferences and perceptions on begging. In this perspective, while literature on begging is researched, efforts have also been made to understand begging from the perspective of beggars. The main objectives of this research are to conceptually define begging, evaluate it in the context of cause and effect, and propose social policy recommendations for solving the problem of begging. This thesis aims to investigate the perceptions of beggars regarding the socio-economic conditions in the country and society, focus on the challenges they face and their perspectives on these conditions, and examine the complex dynamics between social reality and the perception of beggars. The research aims to shed light on the experiences of beggars and their struggles with adverse economic conditions using a qualitative research method that includes face-to-face interviews with 10 participants. The findings emphasize the deep impact of financial difficulties and reveal a widespread sense of hopelessness among beggars facing limited opportunities. In order to frame the discussion in a broader social context, the thesis highlights the impact of economic inequalities on the perceptions and experiences of beggars through their expressions. In addition, in-depth analysis of the qualitative data obtained from the interviews aims to contribute to a deeper understanding of the complex interaction between socio-economic factors and the perception of beggars. The qualitative data illuminates the multifaceted nature of the experiences of beggars by drawing a detailed picture of the challenges they face. In the conclusion section, this research aims to develop policy recommendations for addressing the problems faced by beggars in the face of socio-economic difficulties, enabling begging to be replaced by participation in employment, and ensuring access to education and other social support systems under equal conditions. In this context, the challenges faced by beggars, the social and economic reasons that drive them to beg, and the inadequate social policies in solving the problem are emphasized. The findings obtained from the perceptions, thoughts, and life stories of beggars are guiding for social policy makers within the framework of social policies put forward by the concept of a social state for solving the problem of begging; however, it has been observed that there is a lack of quantitative and qualitative studies conducted in the field during the research.