Bazı ekmeklik buğday hatlarında yüksek ve düşük molekül ağırlıklı glutenin ve reolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of high/low moleculer weight glutenin and rheologial properties in some bread wheat lines
  1. Tez No: 851736
  2. Yazar: FEHMİ KOZVEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN EREKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma bazı ileri kademe ekmeklik buğday genotiplerinde yüksek ve düşük molekül ağırlıklı glutenin allelleri ile ileri düzey kalite parametleri, alveograf ve farinograf ögelerinin belirlenmesi ve ilişkilendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada materyal olarak 10 ileri hat ve 1 çeşit kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre yüksek molekül ağırlıklı glutenin alt bantlarını kodlayan Glu-A1 lokusunda 3 adet allel, Glu-B1 lokusunda 3 adet allel ve Glu-D1 lokusunda 2 adet allel belirlenmiştir. Düşük molekül ağrılıklı glutenin alt bantlarını kodlayan Glu-A3 lokusunda 2 adet allel, Glu-B3 lokusunda 4 adet allel ve Glu-D3 lokusunda 3 adet allel olmak üzere toplamda 17 adet allel belirlenmiştir. Glu-A1 lokusunda“2*”, Glu-B1 lokusunda“7+9”ve“17+18”, Glu-D1 lokusunda“5+10”, Glu-A3 lokusunda“c”, Glu-B3 lokusunda“b”ve Glu-D3 lokusunda“b”bantları en çok görülen allel olarak tespit edilmiştir. Yapılan kalite parametreleri ve SDS-PAGE analizleri sonucunda ekmeklik kalitesi daha düşük olan genotipler ESWYT-105 ve ESWYT-106 hattı olduğu, ekmelik kalitesi iyi olan genotipler ise ESWYT-109 ve ESWYT-122 hattı olduğu tespit edilmiştir. Ekmeklik kalitesi iyi olan hatların ıslah programlarına dahil edilmesi ve melezleme çalışmalarında ebeveyn olarak kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine and correlate high and low molecular weight glutenin alleles with advanced quality parameters, alveograph and farinograph elements in some advanced bread wheat genotypes. 10 lines and 1 variety were used as material in the study. According to the results of the study, 3 alleles were identified in the Glu-A1 locus, 3 alleles in the Glu-B1 locus, and 2 alleles in the Glu-D1 locus, which encode the subbands of high molecular weight gluten. A total of 17 alleles were identified, including 2 alleles in the Glu-A3 locus, which codes for the subbands of low molecular weight gluten, 4 alleles in the Glu-B3 locus, and 3 alleles in the Glu-D3 locus.“2*”in the Glu-A1,“7+9”and“17+18”in the Glu-B1,“5+10”in the Glu-D1,“c”in the Glu-A3,“b”in the Glu-B3 and“b”in the Glu-D3 which were found to be the most common allele. As a result of quality parameters and SDS-PAGE analyses, it was determined that the genotypes with more less bread quality were ESWYT-105 and ESWYT-106, and the genotypes with good bread quality were ESWYT-109 and ESWYT-122. It has been suggested that lines with good bread quality should be included in breeding programs and used as parents in crossing studies.