Serebral palsili hastalarda ikili görevin fonksiyonel mobilite üzerine etkisi ve ikili görev performansının fonksiyonel seviye ve denge ile ilişkişi
The effect of dual task on functional mobility in patients with cerebral palsy and the relationship of dual task performance with functional level and balance
- Tez No: 851740
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY TARSUSLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, Serebral Palsi (SP) tanılı çocuklarda ikili görevin fonksiyonel mobilite üzerine etkisini incelemek; ikincil amacı ise SP tanılı olgularda ikili görev performansı ile fonksiyonel seviye ve denge arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi (KMFSS) seviye 1 ve 2 olan, yaşları 6 ile 15 yaş arasında değişen, 12'si diparetik, 11'i hemiparetik SP tanılı 23 çocuk dahil edildi. Çocukların sosyo-demografik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan bir form ile sorgulandı. Fonksiyonel seviye (Kaba Motor Fonksiyon Ölçümü-88) ve denge (Balance Master Denge Sistemi) değerlendirildi. Tekli görev sırasında fonksiyonel mobilite performansının değerlendirilmesi için hastaya takılan BTS G-Walk Yürüyüş Analiz Cihazı eşliğinde“10 Metre Yürüme”testi yapıldı. Motor-motor ikili görev için çocuklardan, üstünde 3 tane boş metal bardak bulunan plastik tepsiyi taşıyarak yürümesi, kognitif-motor ikili görev için ise hayvan isimleri sayarak yürümesi istendi. Bu çalışma sonucunda, SP tanılı çocuklarda ikili görevin fonksiyonel mobiliteyi olumsuz yönde etkilediği bulundu.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to examine the effect of dual tasking on functional mobility in children diagnosed with Cerebral Palsy (CP); The secondary aim is to examine the relationship between dual task performance, functional level and balance in cases diagnosed with CP. The study included 23 children with Gross Motor Function Classification System (GMFSS) levels 1 and 2, aged between 6 and 15 years, 12 of whom were diparetic and 11 of whom were diagnosed with hemiparetic CP. The socio-demographic characteristics of the children were questioned with a form prepared by the researcher. Functional level (Gross Motor Function Measurement-88) and balance (Balance Master Balance System) were evaluated. To evaluate functional mobility performance during single task, the“10 Meter Walk”test was performed with the BTS G-Walk Gait Analyzer attached to the patient. For the motor-motor dual task, children were asked to walk while carrying a plastic tray with 3 empty metal cups on it, and for the cognitive-motor dual task, they were asked to walk while counting animal names. As a result of this study, it was found that dual tasking negatively affected functional mobility in children diagnosed with CP.