Yozgat Akdağmadeni ilçesinde yaşayan yaşlıların sosyal dışlanma ve depresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Elderly people living in Yozgat Akdağmadeni districtevaluation of social exclusion and depression levels,
  1. Tez No: 851741
  2. Yazar: YASEMİN ÇAL GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KULAKÇI ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yasemin ÇAL GENÇ, Yozgat Akdağmadeni İlçesinde Yaşayan Yaşlıların Sosyal Dışlanma ve Depresyon Düzeylerinin Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Hemşireliği Yüksek Lisans Programı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2024. Bu araştırma, Yozgat Akdağmadeni ilçesinde yaşayan, 65 yaş ve üzeri yaşlı bireylerin sosyal dışlanma durumlarını ve depresyon düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Yozgat Akdağmadeni Dr. Vasif Bülent Oğuz Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş ve üzeri 320 yaşlı birey oluşturmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklerini ve saptamaya yönelik Tanıtıcı Bilgi Formu, sosyal dışlanma durumlarını saptamaya yönelik Yaşlılarda Sosyal Dışlanma Ölçeği ve depresyon düzeylerini saptamaya yönelik Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların değerlendirilmesi için Statistical Package for the Social Sciences 25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin yaş ortalaması 71.8±6.17'dir (Minimum 65,Maksimum 95). Araştırmaya katılan yaşlı bireylerin Yaşlılarda Sosyal Dışlanma Ölçeği puan ortalaması 3.45±0.71'dir (Minumum 1.56, Maksimum 5). Araştırma katılan yaşlı bireylerin Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form toplam puan ortalaması 7.1±3.86'dır (Minimum 0, Maksimum 15). Gelir durumu, sağlık algısı ve geriatrik depresyon; sosyal dışlanmanın anlamlı açıklayıcısıdır. Gelir durumu, sağlık algısı ve sosyal dışlanma; geriatrik depresyonun anlamlı açıklayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
Yasemin ÇAL GENÇ, Elderly People Living in Yozgat Akdağmadeni District Evaluation of Social Exclusion and Depression Levels, Zonguldak Bülent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Public Health Nursing Master's Program, Master's Thesis, Zonguldak, 2024. This research was conducted to evaluate the social exclusion status and depression levels of elderly individuals aged 65 and over living in Yozgat Akdağmadeni district. The sample of the research was Yozgat Akdağmadeni it consisted of 320 elderly individuals aged 65 and over who were registered to Dr. Vasif Bülent Oğuz Family Health Center. In the study, the Introductory Information Form to determine socio-demographic characteristics, the Social Exclusion Scale in the Elderly to determine social exclusion situations, and the Geriatric Depression Scale Short Form to determine depression levels were used. Statistical Package for the Social Sciences 25 package program was used to evaluate the findings obtained in the study. The average age of the elderly individuals participating in the research is 71.8±6.17 (Minimum 65, Maximum 95). The mean score of the Elderly Social Exclusion Scale of the elderly individuals participating in the research is 3.45±0.71 (Minimum 1.56, Maximum 5). The Geriatric Depression Scale Short Form total score average of the elderly individuals participating in the study is 7.1±3.86 (Minimum 0, Maximum 15). Income status, health perception and geriatric depression; It is a meaningful explainer of social exclusion. Income status, health perception and social exclusion; It is a significant explainer of geriatric depression.