Bireysel ve takım sporları oyuncularının stres düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between stress levels and problem solving skills of individual and team sports players
- Tez No: 851739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırmada, takım ve bireysel sporlarla uğraşan katılımcıların stres düzeyleri ve problem çözme etkinlikleri ve katılımcıların stres düzeyleri ile problem çözme etkinlikleri arasındaki ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma, sadece Elazığ Gençlik Spor İl Müdürlüğüne bağlı olan sporculara uygulanmıştır. Araştırmada basit rastsal örneklem yöntemi kullanılarak örneklem belirlenmiştir. Çalışma grubunu bireysel ve takım sporu ile ilgilenen sporculardan oluşturmaktadır. Toplam 586 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Stres Düzeyi Testi ve Problem Çözme envanterinde oluşan üç form kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Toplanılan veri seti normal dağılım gösterdiğinden farklılık analizlerinde farklılıklarını belirlemek amacıyla bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, analizi grupiçi farklılık analizinde ise LSD testleri uygulanmıştır. Katılımcıların (x̄:5,76), ortalama ile az stres altında olduğu Problem Çözme Envanteri ortalaması ise (x=182,88) ile çok yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sporculardan 17 yaş ve altında olan, Lise eğitim düzeyine sahip, 3 yıl spor yaşı olan, hafta 4 defa antrenman yapan, düşük gelir grubuna sahip ve bireysel sporlarla ilgilenen katılımcıların stres düzeyleri, diğer gruplarındaki sporculara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sporcuların problem çözme envanterinde katılma 26 yaş ve üstündeki, ön lisans ve lisans olan katılımcıların, haftada 3 ve daha fazla antrenman yapan, yüksek gelir düzeyine sahip, Basketbol oynayan ve bireysel sporlarla ilgilenen sporculara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Spor yapma süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Katılımcıların stres düzeyleri ile problem çözme envanteri, değerlendirici yaklaşım, planlı yaklaşım, düşünen yaklaşım ve kendine güvenen yaklaşım alt boyutlarına katılma düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve ters yönlü bir ilişki mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the stress levels and problem-solving activities of participants involved in team and individual sports and the relationships between the participants' stress levels and problem-solving activities. The research was applied only to athletes affiliated with Elazığ Youth Sports Provincial Directorate. In the research, the sample was determined using the simple random sampling method. The study group consists of athletes interested in individual and team sports. A total of 586 athletes participated voluntarily. Three forms consisting of Personal Information Form, Stress Level Test and Problem Solving Inventory were used in the research. SPSS 24.0 package program was used to evaluate the data obtained in the research. Since the collected data set showed a normal distribution, independent sample t-test, one-way analysis of variance, and LSD tests were applied in the analysis of intra-group differences in order to determine the differences. It was determined that the participants were under average stress (x̄:5.76) and the average Problem Solving Inventory was at a very high level (x=182.88). It was determined that the stress levels of the athletes participating in the research who were 17 years old and under, had a high school education, had 3 years of sports age, trained 4 times a week, had a low income group and were interested in individual sports were higher than the athletes in other groups. It was determined that the participants' participation in the problem-solving inventory was higher in the participants who were 26 years of age and older, had an associate degree or a bachelor's degree, than the athletes who trained 3 or more times a week, had a high income level, played basketball, and were interested in individual sports. No statistically significant difference was found in terms of duration of exercise. There is a statistically significant and inverse relationship between the participants' stress levels and their level of agreement with the problem-solving inventory, evaluative approach, planned approach, thinking approach and self-confident approach sub-dimensions.