İstanbul'da ortaokul öğrencilerinin COVİD-19 korkusu ve hijyen davranışları arasındaki ilişki
The relationship between COVİD-19 fear and hygiene behaviors of secondary school students in istanbul
  1. Tez No: 851790
  2. Yazar: ZOZAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul'daki bir ortaokul öğrencilerinde COVID-19 korkusu ve hijyen davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kesitsel tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımdaki araştırmanın amaçlı örneklemini 206 ortaokul öğrencisi oluşturdu. Veriler çok değişkenli doğrusal regresyon ile analiz edildi. Ortaokul öğrencilerinde COVID-19 korkusunun hijyen davranışlarının toplam puanı ve alt boyut puan ortalamaları üzerinde etkili olmadığı belirlendi (p> ,05). Pozitif hijyen davranışı, ölçekten alınan puanın artamasıyla azalmaktadır. Anne mesleği emekli olanlarda kişisel hijyen alt boyut puanı ev hanımı olanlara göre 4,463 birim, anne mesleği işçi olanlarda kişisel hijyen alt boyut puanı ev hanımı olanlara göre 4,868 birim daha fazladır (p < ,05). Anne mesleği emekli olanlarda el yıkama alt boyut puanı ev hanımı olanlara göre 3,845 birim daha fazladır (p < ,05). Anne mesleği emekli olanlarda gıda hijyeni alt boyut puanı ev hanımı olanlara göre 4,052 birim daha fazladır (p < ,05). Anne mesleği emekli olanlarda hijyen davranışları ölçek puanı ev hanımı olanlara göre 12,361 birim, anne mesleği işçi olanlarda hijyen davranışları ölçek puanı ev hanımı olanlara göre 7,884 birim daha fazladır(p < ,05). Öğrencilerin Hijyen davranışları ölçeği toplam puan ortalaması 48,25±14,41, COVID-19 korkusu ölçeği puan ortalaması ise 15,18±7,69 olarak saptandı. Okullarda COVID-19 korkusunu azaltacak psikososyal destek programlarının uygulanması önerilmektedir. Okullarda doğru hijyen uygulamalarını öğretecek programların uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between fear of COVID-19 and hygiene behaviors of middle school students in Istanbul. The purposive sample of the cross-sectional descriptive and correlational design study consisted of 206 middle school students. Data were analyzed by multivariate linear regression. It was determined that fear of COVID-19 was not effective on the total score and sub-dimension mean scores of hygiene behaviors in secondary school students (p> .05). Positive hygiene behavior decreases with increasing scores on the scale . The personal hygiene sub-dimension score of those whose mothers were retired was 4.463 units higher than those whose mothers were housewives, and the personal hygiene sub-dimension score of those whose mothers were workers was 4.868 units higher than those whose mothers were housewives (p < .05). The hand washing subscale score of retired mothers was 3.845 units higher than that of housewives (p < .05). The food hygiene sub-dimension score of retired mothers was 4.052 units higher than that of housewives (p < .05). The hygiene behaviors scale score of those whose mothers are retired is 12.361 units higher than those whose mothers are housewives, and the hygiene behaviors scale score of those whose mothers are workers is 7.884 units higher than those whose mothers are housewives (p < .05). The mean total score of the hygiene behaviors scale was 48.25±14.41 and the mean score of the fear of COVID-19 scale was 15.18±7.69. It is recommended to implement psychosocial support programs in schools to reduce the fear of COVID-19. It is recommended to implement programs to teach correct hygiene practices in schools.